Windows.OLD Klasörü Nedir? Nasıl Silinir?

Paylaş!

Kullanıcılar bilgisayarlarındaki işletim sistemine yükseltme geldiğinde yeni gelen özellikleri kullanabilmek için Windows işletim sistemlerini yükseltmeyi seçerler. Windows 7’den 8’e ya da Windows 8.1’den Windows 10’a geçmek isteyen kullanıcılar gerekli kurulumu yaptıktan sonra bilgisayar hafızalarında bir azalma meydana geldiğini görürler. Bunun nedeni Windows.old adındaki klasördür. Peki windows.old klasörü nedir? nasıl silinir? Bu Windows.old adını taşıyan klasörün oluşturulma sebebi ise Windows’un yükseltme yapan kişinin tekrar eski sürümüne dönmeyi düşünme ihtimaline karşılık Windows tarafından bilgisayar hafızasında yedekleme yapmasıdır. Bu klasör bilgisayarın C klasöründe oluşur ve genellikle büyüklüğü 30 GB civarı olmaktadır. Bu da bilgisayar hafızasının bir bölümünün kullanıcı tarafından kullanılamamasına neden olur. Hafıza konusunda sıkıntı yaşayan kişiler de bu klasörü silme yolunu aramaktadır.

Bu Klasörün Silinmesi Zararlı Mıdır?

30 – 40 GB’lık bir alan kaplayan bu klasörler yükseltme yaptığınız yeni sistemden memnun iseniz ve eskiden kullandığınız sürüme geri dönmeyi düşünmüyorsanız silinebilmektedir. Eğer yeterli bilgisayar hafızanız yoksa bu klasörü silebilirsiniz. Ancak klasörü sildiğinizde bir daha eski işletim sisteminize dönme ihtimalinizin bulunmadığını unutmamalısınız.

Klasörü Silme Yolları Nelerdir?

Windows.old adını taşıyan bu klasörleri silmek oldukça kolaydır. Bunun için en fazla kullanılan yöntemler disk temizleme aracı veya komut satırını kullanmaktır. Disk temizleme aracını kullanarak dosyalardan kurtulmak istiyorsanız öncelikle bilgisayarım ifadesine gidin ve farenizle sağ tıklayın. Ardından özellikler bölümüne tuşlayın ve genel adına giriş yapın. Ardından disk temizlemeye tıklayın. Bu sekmede de sistem dosyaları temizleye tıklamanız gerekmektedir.

Komut Satırıyla Silme

Bilgisayarınızın arama kısmına komut yazın ve komut satırı açılınca ekrana RD /S /Q %SystemDrive%\windows.old yazın. Bu komutu yazmanızın ardından Windows.old klasörleri bilgisayarınızdan tamamen kaldırılacaktır.