Birden Fazla Word Belgesi Nasıl Birleştirilir?

Paylaş!

Yazı yazma, tablo oluşturma gibi işlerde kullanılan ve günümüzde ücretsiz bir şekilde erişebildiğimiz Word programı Microsoft firmasının bizlere Office Programları adı altında sunduğu büyük bir kolaylıklardan sadece biridir. Gerek mesleki olarak gerek bireysel hobiler için kullanımda olsun Word programı çıktığı günden beri kullanımı en kolay ve yaygın olan uygulamalardan biridir. Sık sık bu programla çalışmanız gerekiyorsa, hayatınızın bir döneminde birden fazla Word dosyasını birleştirmek zorunda kalmışsınızdır. Dosya boyutu çok büyük değilse bu birleştirmeyi klasik kopyala yapıştır yöntemiyle halletmiş olabilirsiniz. Ama ya boyutları büyük olan birden fazla word belgesi nasıl birleştirilir? Aşağıda olabildiğince sade bir şekilde belge birleştirmeyi anlatacağız.

Word Araç Çubukları İle Belge Ekleme ve Birleştirme

Birden fazla belgeyi birleştirmenin en basit yolu Word çalışma sayfasının üzerindeki araç çubuğudur. “Ekle” yazan kısma tıklamakla başlamalıyız. Açılan sekmeden “Nesne” butonunun yanındaki üçgen simgeyi kullanarak menüyü açıyoruz. Bu açılır menüden “Dosyadan Metin” düğmesini seçiyoruz. Sonrasında çalıştığımız sayfaya eklenecek metin dosyalarını seçmeye başlıyoruz, en üstte seçtiğimiz dosya ilk olarak eklenecek şekilde seçim yapıyoruz.

Dosya Birleştirmede Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Birbirinden farklı boyutlardaki Word belgelerini birleştirirken dikkat etmemiz gereken en önemli konu, belgelerin aynı şekilde biçimlendirilmemiş olmasıdır. Farklı yazı tipleri, paragraflandırma şekilleri ya da yazıda kullanılan özel karakterler birleştirme sırasında bozulabilir. Bunun önüne geçmek için birleştirme yapmadan belgeleri aynı yazı tiplerine çevirmek yararlı olabilir.

Yine aynı şekilde bir belgede bulunan tablo, fotoğraf gibi görsel ögelerde de kayma ya da bozulmalar yaşanabilir. Yukarıda bahsettiğimiz bozulmalar, elbette her kullanıcının başına her zaman gelen hatalar değildir. Çözülememesi ihtimaline karşılık dosyaların birer yedeklerinin tutulması yararlı olabilir.

Word’de Alternatif Bir Yol

Eğer boyutları çok büyük olmayan belgeler söz konusu ise Word programının en bilindik yöntemiyle bunu başarabilirsiniz. Birleştirmek istediğiniz belgenin içeriğinin tamamını seçip kopyalayabilir, birleştireceğiniz sayfaya birkaç klavye tuşuyla yapıştırabilirsiniz. Klavyeden Ctrl ve C tuşlarıyla belgenin içeriğini seçebilir, Ctrl ve V tuşlarıyla yapısını bozmadan yapıştırabilirsiniz.