Google Asistan SEO Stratejisi

Paylaş!

Google Asistan, Google’ın geliştirdiği bir yapay zeka servisidir. Son zamanlarda geliştirilen en dikkat çekici servislerden biri olarak en gelişmiş ve kullanışlı yapay zeka sistemi oluğu söylenebilir. Google bu uygulamaya sesli arama yöntemini de eklemiştir. Bugünlerde pek çok kişi sesli arama yöntemi ile Google Asistan’a başvurmakta ve kısa sürede yanıt alabilmektedir. SEO çalışmaları da bilindiği gibi herhangi bir internet sitesi ya da sayfasını daha iyi hale getirmek ve arama motorlarında üst sıralara yerleştirmek için yapılan çalışmalar bütününe verilen isimdir. Google Asistan SEO çalışmaları konusunda belirli bir stratejiyi takip eder. Bu stratejiyi izleyerek siz de sayfanızı ya da sitenizi daha üst sıralara yerleştirebilirsiniz. Şimdi Google asistan SEO stratejisi konusunda bazı bilgiler verebiliriz.

Sesli Arama ve Soru Cevap Uygulaması

Öncelikle yeni döneme ayak uydurmak için artık pek çok sitenin sesli aramalara uygun olması gerektiğini belirtmemiz gerekiyor. Kullanıcılara çok daha fazla vakit kazandıran bu sitem hemen hemen bütün sitelerde yer almalıdır. Öte yandan artık kullanıcılar daha çok soru sorarak arama yaptığı için sizin sitenize soru ve cevap içeriklerine de uygun olmalıdır.

Konum Belirtme ve Site Haritası

Artık pek çok kullanıcı konumu belirterek yapılan aramaların daha hızlı olduğunu düşündüğü için lokasyon odaklı arama yöntemleri de öne çıkmıştır. Ayrıca site haritası da büyük bir önem kazandığı için sizin internet siteniz de kolay bir şekilde taranabilir indekslenebilir özellikte olmalıdır.

Mobil Hız, Yapısal Veri ve Anahtar Kelime

Mobil cihazlarla arama yapan sayısının ne kadar arttığını gözden kaçırmamalısınız. Bu yüzden sitenizin bu aramalar konusunda bir eksiği olmamalıdır. Öte yandan siteniz kesinlikle yeteri kadar yapısal veri içermelidir. Anahtar kelime ise bilindiği gibi bütün SEO çalışmalarının kilit noktasıdır.

Özellikle uzun kuyruklu anahtar kelimelerle arama yapmak çok yaygınlaşmıştır. Bu yüzden siteniz uzun kuyruklu sorulara yanıt verme açısından içerikleri zengin bir site olmalıdır. Anahtar kelime seçiminde çoğul ve birleşik kelimelerin de önem kazandığını bilmeniz gerekir. Bütün bunlara dikkat ederseniz siteniz yeni dönemin SEO çalışmalarına daha uygun hale gelir.