Facebook Messenger Uygulaması Yüklemeden Nasıl Kullanılır?

Paylaş!

Facebook Messenger Uygulaması, kısa bir süre evvel kullanıcılarının mesajlaşma özelliğinden faydalanabilmesi için Messenger adında bir uygulamayı mecbur kılmak zorunda kalmıştır. Facebook üzerindeki mesajlar, Messenger’a transfer edildiğinde şikayetçi olanlar kadar bahsi geçen bu özellikten memnun kalanlar da vardır. Bilhassa telefon hafızası doluysa ya da sınırlıysa haliyle ilave bir uygulama pek hoş karşılanmamıştır.

Messenger kullanmayı arzu etmeyen Facebook üyelerinin bir bölümü uygulamayı yüklemeden internet tarayıcısı aracılığıyla “m.” uzantısını kullanarak Facebook’a giriş yapmak gibi bir çözüm buldular fakat Facebook bu yöntemin de önüne birtakım engeller koydu.

Bir manada Messenger’ı mecbur kılmak istediği ve tüm kullanıcılar tarafından yüklenmesini talep ettiği için Facebook platformunun panel idarecileri, Messenger’ı yüklememeye neden olacak her çeşit düzenekteki emniyet açığını kapatırlar. Ama her halükârda Messenger uygulamasını kullanmaksızın mesajlaşabilmek mümkündür.

Messenger Uygulamasını İndirmeyi Arzu Etmeyenler İçin Facebook’tan Mesajlaşma Nasıl Olur?

Messenger yüklemeye gerek kalmadan mesajlaşmak isteyenler için son derece pratik bir yoldan bahsedilebilmektedir. Bu yol maksimum üç ya da dört adımdan meydana gelen ve hiçbir uygulama yüklemesini şart koşmayan bir yoldur.

  • Tarayıcı üzerinde “m.” uzantılı bir biçimde Facebook sayfasına girildikten sonra, mesajlar bölümü açılır.
  • Telefondan telefona değişebilen fakat Android işletim sistemine sahip olanlarda ekranın sağ üst köşesinde üç nokta biçiminde sunulan tarayıcı ayarları sekmesine girilir ve açılmış olan menü üzerinden “masaüstü sitesine geç” seçeneğine basılır.
  • Bu sayede Facebook üzerinde Messenger indirilmeden mesajlara erişilebilir ya da yanıtlanabilir.

Fakat uygulanan ayarlar bilgisayar gibi cihazlar için daha kullanışlı olduğundan ve telefonun ekranına genişlik nedeniyle uyum sağlaması meşakkatli olduğundan göz yorabilmektedir. Ayriyeten internetin mevcut kotasının da standart ayarlarla karşılaştırıldığında artışa doğru gittiği söylenebilir.

Messenger Uygulamasındaki Mesajlara Erişmenin Diğer Yolu

Messenger yüklemeden mesajlara erişebilmenin bir diğer yöntemi ise 1 MB boyutundaki Facebook Lite uygulamasının kullanılması olacaktır. Bu yöntem mevcut düzeneği yormadığı için mesajlara ulaşabilmeyi sağlamaktadır. Depolama kısmını rahatça kullanmayı sağladığı gibi internet paketinizin kullanımını masaüstü sayfasına nazaran minimum seviyede tutmaktadır.