Corona Virüsü Teknolojiyi Nasıl Etkiledi?

Paylaş!

Çin’in Wuhan eyaletinde Huanan deniz ürünleri pazarında ortaya çıktığı düşünülen corona virüsü, ABD, Fransa ve bazı Asya ülkelerinde görülmeye başlandı. Şanghay borsasında işlemlere kısa bir süre ara verilmesine neden olan bu virüsün teknoloji şirketlerinin de üretime bir süre ara verdirdiği görülmektedir. Son zamanlarda teknoloji devi olan huaweı, salgın nedeniyle Çin’de düzenlenecek olan konferansını 1 aydır ertelemektedir. Apple’ın ana merkezinde de salgının görülmesi nedeniyle üretime bir süre ara verilmiş durumdadır. Peki, Corona Virüsü Teknolojiyi Nasıl Etkiledi?

Sosyal Medya Şirketleri Corona Virüsünden Etkilendi

Corona virüsü teknolojiyi nasıl etkiledi? sorusu bir hayli insanların kafasını karıştırmaya başladı. Çünkü sosyal medya siteleri üzerinden yalan yanlış paylaşımlar yapılmaktadır. Halk sağlığının tehdit edildiği paylaşımların görünürlüğünü azaltan sosyal medya şirketleri, corona virüsü ile karşı karşıya kalmış durumda. Bilim akıl dışı söylemler ile virüs, gerçek hayattan çok sosyal medya üzerinde yayılmış durumda.

Her ne kadar sosyal medya şirketleri yalan ve asılsız paylaşımların önüne geçtiklerini beyan etselerde, bu durum hala tartışılır durumdadır. Yalan haberler, aşırılık yanlısı içerikler, teknoloji ve yapay zekanın yanlış kullanımı virüsün yanlış yayıldığı en büyük etkendir. Bu konuda sosyal medya şirketleri küresel arayış içine girmiş durumdalar.

APPLE Ve Corona Virüsü

İnsanlardan birisi çıkıp Çin’den aldığı bir teknoloji ürünü ile virüs kaptığını iddia etse, bütün satışlar düşmeye başlar. Çünkü insanlar o ülkeden ve firmalardan almak istedikleri ürünlerde tedirgin olacaklar.

Bu durum yalan veya asılsız olsa bile satışlar düşmeye başlayacaktır. Bu sebepten ötürü dünya devi olan Apple zor duruma düşebilir. Bilindiği üzere Apple’in bir çok modeli Çin’de üretilmektedir. Üretilen cihazlar satış pazarına çıkarıldığında, bir kişinin virüs iddiası üzerine tüm yatırımlar çöpe gidecektir.

Şimdilik Her Şey Yolunda İlerlemekte

Modern tıbba göre corona virüsünün bulaşma şekilleri hali hazırda ortadadır. Virüs sadece hava ve temas yoluyla bulaşmaktadır. Burada belirtilen temas yakın temastır. Virüsün görülmeye başladığı günden bu yana, nesneler ile bulaştığı hiç gözlenememiştir.

Ancak virüsün göründüğü ülkelerde üretim yapmak yerine, yan ülkelerde de üretime geçilebilir. Dünya devi olan teknoloji şirketleri bunların her birine birer çözüm bulmuşlardır.