E-devlet Üzerinde Miras Nasıl Sorgulanır?

Paylaş!

Yakınlarınızdan sizlere miras kalıp kalmadığını öğrenmeniz için kullanabileceğiniz en kolay ve en hızlı yöntem e- devlet miras sorgulamadır. E-devlet üzerinden miras nasıl sorgulanır? sorusunun cevabı aslında çok basittir. Bunun için ilk önce e-devlet devlet kapısı resmi sitesine kayıt olmalısınız. Kayıt olmak için TC kimlik numaranız ve şifreniz gerekecektir. Eğer ki ilk defa kayıt olacaksanız herhangi bir postaneden şifrenizi alabilirsiniz. Ardından https://www.turkiye.gov.tr/ adresine giriş yapın. Sayfaya giriş yaptıktan sonra arama butonuna Veraset İlami Sorgulama yazın.

Eğer ki bu şekilde hiçbir sonuca ulaşamazsanız ” https://www.turkiye.gov.tr/adalet-veraset-ilami-sorgulama ” linkinden de miras sorgulama yapabilirsiniz. Sorgulama yapabilmek için size miras bıraktığını düşündüğünüz kişinin TC kimlik numarasını bilmelisiniz. Eğer ki TC kimlik numarasını bilmiyorsanız hiçbir şekilde sorgulama yapamazsınız.

TC kimlik numarasını girdikten sonra sorgula butonuna basın. Eğer size kalmış bir miras varsa ekranda yazacaktır. Ancak hiçbir miras kalmamış ise kayıt bulunamadı yazısı ile karşılaşacaksınız. Size birinden miras kaldı ise kalan mirasın yaklaşık %1 ile %10 arasında bir vergi ödemeniz gerekmektedir. Örnek verecek olursak size 100 bin TL miras kaldı ise 1000 TL ya da 10.000 TL arasında bir vergi ödemeniz gerekmektedir.

E-devlet Nedir?

E-devlet, kısaca vatandaşlara sunulan hizmetlerin elektronik ortamlara taşınması ve kullanıma sunulmasıdır. Bu sayede devletin vatandaşlara verdiği hizmetin en hızlı, en güvenilir ve en kolay şekilde yapılması amaçlanmaktadır.

E-devlet kullanmanız için yapmanız gereken ilk işlem ” www.turkiye.gov.tr” adresinden belirlenen şartlar ile kaydolmaktır. Kayıt işlemi yapıldıktan sonra, araç sorgulama, miras sorgulama, mahkeme sonucu sorgulama gibi işlemler yapılabilmektedir.

Kimler E-devlet Kaydı Yapabilir?

15 yaşını doldurmuş her birey E-devlet kaydı yaptırabilir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, mavi kartlılar ve yabancılar üzerinde TC kimlik numarasının bulunduğu fotoğraflı kimliği ile en yakın postaneden şifre alabilirler.

Postane tarafından size verilen şifreyi asla ama asla birine söylememelisiniz. Çünkü verilen her şifre her birey için özel olarak belirlenmektedir. Eğer ki verilen şifreyi unutabilirim diyorsanız profil ayarlarından kendi belirlediğiniz şifreyi alabilirsiniz.