Cortana’ya İki Yeni Özellik

Paylaş!

Microsoft, 2015’te piyasaya sürdüğü akıllı kişisel asistanı Cortana’yı güncellemelerle geliştirmeye devam ediyor. Microsoft, Cortana’ya son olarak iki yeni özellik daha ekledi. Bu özelliklere bakarak Microsoft’un ev otomasyonuna odaklanmayı planladığı anlaşılıyor. Teknoloji devi Microsoft, Cortana’nın yapay zeka üzerine çalışan rakipleri ile yarışmaktansa daha çok kendi yolunu çizmesini ve rakiplerle entegre şekilde çalışmasını istiyor. Microsoft’un gelecekte yapacağı güncelleme ve açıklamalar bu duruma netlik kazandıracaktır.

Güncelleme İle Gelen Yenilikler

Microsoft, güncellemeyi bu hafta sunacak. Güncellemede sahneler ve kurallar isimli iki yeni özellik olacak. İlk özellik Cortana Sahneleri, akıllı ev cihazları ile oluşturulabilecek farklı senaryoları Cortana ile kontrol edebilme özelliği getirecek. Bu özelliği açmak gerekirse, kullanıcı bir senaryo oluşturacak, mesela uyanma senaryosu ve her uyandığınızda bu senaryonun komutunu vermeniz yeterli olacak, Cortana otomatik olarak ışıkları açacak, sıcaklığı ayarlayacak, müziği açacak veya televizyonu açacak, dilerseniz mailleriniz okuyacak ve hatta akıllı cihazlarınız ile çayı dahi hazır edecek. Tabi bu komutları kişi istediği şekilde düzenleyebilir.

Yenilenen Cortana uygulaması iOS için yayınlandı

İkinci özellik ise kurallar özelliği. Cortana bu özellikle ile belirtilen kurallara uyacak ve hem olası bir hatayı engelleyecek hem de daha hızlı bir şekilde çalışmış olacak. Mesela kişi Cortana’ya her sabah saat 7’de ışıkları açma kuralını söyleyecek ve Cortana hiçbir komuta ihtiyaç duymadan her sabah saat 7’de ışıkları açacak. Aynı şekilde sıcaklığın maksimum kaç dereceye ayarlanacağı, hava durumuna göre sıcaklık ayarı veya ışıkların saat kaçta kapatılacağı gibi kurallar da Cortana’ya tanımlatılabilir ve böylece olası bir hatanın önüne geçilebilir.

Bu özellikler Microsoft’un rekabetten çok, işbirliği yapmak istediğini ve Cortana’nın ağırlığını daha çok ev otomasyonuna yönelttiğini gösteriyor. Microsoft’un CEO’su Satya Nadella, geride bıraktığımız günlerde bu konuda bir açıklamada bulunmuş ve diğer rakipleri ile rekabet etmektense onlarla entegre çalışmayı tercih ettiklerini söylemişti. Microsoft’un akıllı kişisel asistanı Cortana İngilizce, İtalyanca, Almanca, Çince, İspanyolca ve Fransızca dillerini destekliyor ancak hala Türkçe dilini desteklemiyor. Bu sebeple de ülkemizde etkin bir şekilde kullanılamıyor. Cortana ayrıca İngilizce dilinde Birleşik Krallık, Kanada, Avustralya ve Hindistan aksanlarını da destekliyor.