Apple’a Almanya Yasağı

Paylaş!

Amerikalı teknoloji devi Apple, Alman mahkemelerinin verdiği iPhone 7 ve iPhone 8 satışlarının ülke genelinde durdurulması kararına kısmen uyacağını belirtmişti. Almanya’daki satış mağazalarında bu modellere ilişkin satışlarını durduran teknoloji devi, cihazların başka yollara başvurularak satılacağını açıklamıştı. Apple’ın bu yöntemlerine ilişkin basın bültenlerine açıklama yapması ise geçtiğimiz günlerde Alman mahkemesi tarafından yasaklandı.

Qualcomm’un patent ihlaline yönelik davalarda Apple cephesinin yankıları devam ederken, Qualcomm ile hukuki bir savaşın içerisine giren firma her geçen bir yeni bir gelişme ile haberlerde yer alıyor. Alman mahkemeleri tarafından alınmış olan karara göre eski iPhone modellerine ilişkin ülke genelinde satışını durdurmak zorunda kalan Apple, şirketin resmi web sitesi üzerinden bir açıklama yayınlamıştı.

Satışların mağazalarda durdurulacağı ancak farklı yöntemler üzerinden ülke genelinde bu cihazların elde edilebileceği yönünde gelen açıklamalara ilişkin Alman mahkemesinden yeni bir karar geldi. Qualcomm firması Apple’ın bu açıklaması üzerine bir önlem daha alarak açıklama yapılmasının önüne geçti.

Apple firması tarafından yapılan satış açıklamalarına ilişkin Qualcomm cephesinden gelen “aldatıcı” nitelikli karşılık işin yine mahkemeye taşınmasına neden oldu. Qualcomm firması bu açıklama üzerine mahkemeye başvurarak Apple firmasının aldatıcı açıklamalar yaptığına yönelik bir itiraz dilekçesi verdi. Alman mahkemeleri tarafından çıkan karar neticesinde ise Apple’ın bu olaya yönelik olarak açıklama yapması ve basına demeç vermesi yasaklandı.

Apple – Qualcomm Savaşı

Qualcomm firması mahkemeden iPhone 7 ve 8 modellerine ilişkin üçüncü parti satıcıların da bu satışları sonlandırmaları talebinde bulundu. Firmanın bu taleplerini değerlendiren hakim, satışların üçüncü parti kurumlar tarafından devam edeceği yönündeki açıklamalara yasak koydu. Yılbaşından beri Apple’nın resmi web sitesinde duran açıklama an itibari ile kalkmış durumda. Qualcomm’un mahkemeye taşıdığı üçüncü parti satışlarının durdurulması isteğine ise hakimden devam etmesi yönünde bir karar geldi.

Apple firması bunu her ne kadar duyuramayacak olsa da, Alman halkının her yerde iPhone 7 ve 8 modeline ulaşabilmeleri mümkün olacak. Apple firmasının 2018 yılında çıkardığı XR, XS ve XS Max modelleri bu karardan etkilenmeyecek.