Facebook Yönetim Zafiyetinin En Tipik Örneği

Paylaş!

Facebook Yönetim Zafiyetinin En Tipik Örneği. Gün geçtikçe dijital ortamdaki güvenilirliğini ve popülerliği kaybeden sosyal medya hesaplarından olan Facebook, marka değerini gün geçtikçe yitirmekte. Bilgi gizliliği ihlallerini çiğneyen Facebook, birçok kullanıcısı tarafından da bir hayli eleştiri almaktadır. Öte yandan mevzu bahis yönetim sistemi, sosyal medya ve moderasyon olunca bu medya hesabı kadar tepki alan ve eleştirilen başka bir medya platformu bulunmamakta.

Bilgi gizliliği ihlali haberlerinin yayınlandığı tarihten bu yana Facebook şirketler grubunun borsadaki değeri % 20 dolaylarında eridi. Bu durum Facebook için bir facia olarak nitelendirilebilir. Bunun nedeni dünyanın en zengin 10 firması içerisinde yer alan bu kuruluşun bu listenin dışına çıkmasıdır.

Facebook’un Ceosu Mark Zuckerberg her ne kadar olayları yatıştırmak için açıklamalar yapsa da yaşanan elim hadiselerden dolayı tedirgin olan Facebook kullanıcısından özür de dilese yapılan hiçbir şey şirketin değer kaybetmesini engelleyemedi. Bu çerçevede geçtiğimiz günlerde yayınlanan ve kamuoyuna da yansıtılan moderasyon ve yönetim sistemleri zaafiyeti sorunları kitabında Facebook şirketi için tam 1400 sayfalık bir kitap oluşturulmuş.

Facebook Moderasyonu için 1400 Sayfalık Kitap

Facebook moderasyon kitabında birçok kural hakkında bilgiler bulunmakta. Bu kitap içerisinde Facebook medya platformunun kurulduğu günden günümüze bilgi sızdırmacılığı yapması, ticaret ahlakına aykırı davranışlar sergilemesi, kişilerin algılarını manipüle etmesi gibi durumlar bu moderasyon kitabında detaylı bir şekilde ele alınmış olup, aynı zamanda şirket hakkında medyaya yansıtılmayan birçok bilgi ve kural bulunmaktadır.

Facebook’un kendi imkanları ile oluşturduğu bu moderasyon kitabında yaşanan elim olaylar hakkında uygulanması gereken yöntemler, bir daha bu olayların tekrarı halinde güdülmesi gereken davranışları gibi birçok kural ve içerik bulunmaktadır.

Tüm bu bilgilerin yer aldığı Facebook moderasyon kitabı, sızdırılan bilgilere göre tam tamına 1400 sayfa olarak iddia edilmekte. Bu kural kitabını inceleyen kişiler, kitabın niteliksiz, birbirleri ile çelişen, tutarsız ve günümüz yönetim modellerine aykırı pek çok kurallar ile dolu olduğunu ifade etmekte. Diğer bir yandan bu kitabın ülkelerin değişen kanunları sebebiyle yenilenmediği ve geçerli olmayan birçok kurallar dolu olduğu belirtilmektedir.