Facebook’tan Yapay Zeka Etik Çalışması

Paylaş!

Sosyal medya devi Facebook’un yapay zekaya yönelik çalışmaları artık herkesin aşina olduğu bir konu haline geldi. Yapay zeka çalışmalarına ilişkin kimi zaman eleştiri oklarını üzerine çekse de kulak asmayan Facebook, bu konu üzerinde de yeni bir hamle ile çalışma kararı aldı. Diğer meslektaşları ve rakipleri gibi Facebook firmasının da yapay zeka üzerine çalışmalar yürütmesi bu alanda her geçen gün yol kat edilmesine neden oluyor.

Sosyal ağ üzerinden bağımsız bir yapay zeka araştırması yapmak için Münih Teknik Üniversitesi ile anlaşma sağlayan Facebook, adına “Yapay Zeka Etik Enstitüsü” denmiş bir alan üzerine yoğunlaştı. Endüstrinin bir başına cevabını bulamadığı gizlilik, adil olma, şeffaflık ve güvenlik gibi konular üzerine araştırma yapacak olan sosyal medya devi, yapay zeka kullanımından ötürü ortaya çıkan bazı olumsuz etmenlerin önüne geçmeyi planlıyor. Firma önümüzdeki beş yıllık süreç boyunca 7.5 milyon dolarlık bir hibe verecek ve kendi bulduğu verileri de üniversite ile paylaşacak.

Facebook – Münih Üniversitesi İşbirliği

Münih Teknik Üniversitesi ile işbirliği yapan ve bu konuda gerekli olan özveriyi 5 yıllık süreç boyunca nakit para ihtiyacı ile bilgi paylaşımı yaparak gösterecek olan Facebook, yapay zekada etik çalışmasına yönelik dev bir adım atmaya hazırlanıyor. Münih Teknik Üniversitesi’nde görev almakta olan Dr. Christoph Lütge, iş hayatından, akademik alandan ve sivil alandan gelen kişiler ile oluşturulmuş kurulun da yardımlarının alınacağını söyledi. Aynı zamanda kurula başkanlık yapacak olan Lütge, Facebook ile de devamlı bağlantı içerisinde olacak.

Yeni araştırma merkezinin çalışmalarını yayınlamakta özgür olması ise en dikkat çeken etmenlerden bir tanesi. Enstütiyi kurma fikri ise Facebook’un kendi yapay zekasına yönelik etik konularda bazı sorunlar yaşaması üzerine ortaya çıkmış durumda. Kullanıcıların Facebook’un yapay zekasını politik bakımdan ön yargılı olmakla suçlamaları, bu konuda çalışılması gereken bir alanın ortaya çıkmasına neden oldu. Hedefli reklam uygulamaları ile haber kaynağının önceliklendirilmesi gibi etmenlere bağlı olarak bu eleştirileri alan Facebook, yapay zekanın adil davranması için enstitü çalışmalarına yöneldi.