Facebook’ta İstenmeyen Paylaşımlar Nasıl Engellenir

Paylaş!

Evrensel bir sosyal medya platformu olan Facebook, insanlara aileleri, okul arkadaşları, iş arkadaşları ile kolaylıkla iletişim ve etkileşim için bulunmasını ve yeni arkadaşlıklar, hobiler, iş fırsatları gibi olanaklar sağlıyor. Çok büyük kitleri barındıran Facebook ağında son zamanlarda izinsiz paylaşımlar türemeye başladı. Uygulama kullanıcının yerine sanki onun izni varmış gibi arkadaş listesindeki kişileri etiketleyerek paylaşımı yayınlıyor. Kullanıcıdan izinsiz olarak yapılan bu paylaşımlardan çoğu zararsız iken birçoğu zararlı içerikler barındırıyor. Facebook’ta istenmeyen paylaşımlar nasıl engellenir? Kullanıcılar bu izinsiz istenmeyen paylaşımlardan nasıl kurtulur?

İzinsiz Paylaşımlar

Zararlı paylaşımlar, etiketleme, link, güvensiz site yönlendirmesi şeklinde oluyor. Facebook tabanlı çalışan normal görünse de zararlı uygulamalar listenizde bulunanları otomatik olarak etiketleyerek istenilmeyen türden zararlı içerik barındıran paylaşımlarda bulunuyorlar. Bu işlemler kullanıcının adına yapıldığı için haberi dahi olmadan arkadaş listesindeki yüzlerce kişiye etiketlenerek zararlı paylaşım yayınlanıyor. Adı bilinmeyen, güvenilirliği kesin olmayan uygulamalar kullanıcılar tarafından kapatılmalı yahut silinmelidir.

Kullanıcının haberi olmadan onun sayfasında paylaşımlarda bulunan birçok yazılım bulunmakta olup bu tür paylaşımların olmaması için kullanıcı ara yüzünden bu izinlerin kapatılması gerekiyor. Facebook kullanıcı paneline giriş yaptıktan sonra Anasayfanın sağ üst köşesinden Hesap Ayarları kısmı açılır. Hesap Ayarları sekmesinde bulunan Uygulamalar bağlantısına tıklayarak Düzenle bölümüne girilir. Bu bölümde genellik Video sayfaları, Haber sayfaları, Reklam sayfaları bulunuyor. Uygulamanın facebook’ta sayfasında ulaştığı kısımlar, bağlantılar, etkileşimde olduğu bölümler yer alır. Uygulama düzenleyicisinden “Benim Adıma Paylaşım” metnine tıklayarak buradan “Sadece Ben” seçilmelidir. Böylelikle yapılan ve yapılacak olan izinsiz bütün paylaşımlar artık engellemiş olur.

İstenmeyen Paylaşımlardan Kurtuluş

Facebook sayfasında istenmeyen paylaşımları engelleyebilmek için bu türden olan paylaşımları yapan kullanıcıyı takibi bırakmak gerekiyor. İstenmeyen paylaşımlarda bulunan kullanıcı tespit edildikten sonra Facebook’ta kişinin sayfasına giderek sağ kısımda yer alan “Takip” ayarını “Takibi Bırak” tıklayarak pasif olarak ayarlanıyor. Bu şekilde yapılan ayarlama sonrasında pasifleştirilen kullanıcının yapmış olduğu hiçbir paylaşım veya gönderi görünmeyecektir. Böylelikle Facebook’ta istenmeyen paylaşımlar engellemiş olur ve kullanıcının izni olmadan herhangi bir paylaşımın yapılması engellenir.