Google’ın Bilinmeyen Özellikleri

Paylaş!

Dünyada en çok kullanılan arama motoru olan Google’ın amacı sadece araştırmak değildir, bilinmeyen birçok özelliği mevcuttur. Bu özelliklerin bazıları işlevselken bazıları sadece eğlence amaçlıdır. Peki, Google’ın Bilinmeyen Özellikleri nelerdir?

Google’ın Eğlenceli Özellikleri

Bu özellikler eğlence amaçlı kullanılmaktadır. Eğlence amaçlı olarak Google’ın içinde saklı olan pong oyunu bulunuyor. Nostalji isteyenler için birebir. Oyuna ulaşmak için arama kısmına “Atari Breakout” yazmanız yeteri olacaktır.

Google’ın diğer bir eğlenceli özelliği ekran döndürme. Ekranınızın bir varil gibi dönemesini sağlıyor. Bu özelliği kullanmak için Google arama motoruna “do a barrel roll” yazmanız yeterli olucaktır. Google’ın en garip özelliklerinden biri ise yerçekimi özelliği. Bu eğlenceli özelliği çalıştırmak için arama motoruna “google gravity” yazıp “Kendimi Şanslı Hissediyorum” butonuna tıklamanız gerekir. İsterseniz farenizi kullanarak bu öğelerle oynayabilirsiniz. Eğlenceli bir o kadarda garip bir özellik.

Google’ın Bilinmeyen İşlevsel Özellikleri

Google’ın NASA uyduları ve Hubble Teleskobu’ndan alınmış görüntüleri görmemize ve görüntülerde gezmemize olanak sağlıyor. Google arama motoruna “Google Sky” yazarak ilk çıkan siteye girerek ulaşabilirsiniz.

Google’ın uzun ve zor okunan sayıların okunuşunu yazmak gibi bir işlevi de mevcuttur. Fakat Türkiye için bu özellik mevcut değil. Eğer İngilizce olarak bir yazının okunuşunu görmek istiyorsanız arama motorunda “sayı=english” gibi aratmanız lazım. Örnek “98676879=english”

Bebeğinizi eğlendirmek istiyorsanız veya bazı hayvan seslerini merak ediyorsanız tam size göre bir özellik! Google arama motoru’na “hayvan sesleri” yazıp istediğiniz hayvan sesini dinleyebilirsiniz! Hayvanların çizimleri de bulunmaktadır.

1500 ile 2008 yıllarında olan 5,2 milyon kitabın kelimelerinin araştırmanıza olanak sağlayan Google Book Ngram Viewer adında bir sistem bulunmaktadır. Arama motorunuza “Google Book Ngram Viewer” yazıp aratıp ilk siteye girerseniz bu özellikten yararlanabilirsiniz.

En yararlı özelliklerden biride “Google Fonts”.Bu Özellik istediğiniz fontu istediğiniz yazıyla denemenize olanak sağlıyor. Google arama motorunuza “Google Fonts” yazıp ilk siteye tıklamanız yeterli olacaktır.

Google’ın en çok aranan kelimelerine ulaşmak için Google arama motorunuza “Google Trends” yazıp ilk çıkan siteye tıklayınız. Ülkelere göre en trend kelimeleri bulma gibi bir çok işlevi bulunuyor. Yılın arama trendleri işlevinde ise seçtiğiniz yılda en çok aranan kelimeleri görüyorsunuz. Eğer web sitesi kodluyorsanız çok işinize yarayabilir.

Google’ın Bilinmeyen Özellikleri Mobilde Çalışır mı?

Bu özellikler mobilde çalışmaktadır. Hem mobil hem masaüstünde aynı işlevlere sahiptir. Her iki platformdan da sorunsuz bir şekilde bu özellikleri dilediğinizce kullanabilirsiniz