Facebook Yüz Tanıma Özelliği

Paylaş!

Sosyal medyanın en çok kullanılanlarından Facebook, kullanıcı sayısının günden güne artmasıyla birlikte meydana gelen güvenlik sorunu sebebiyle, pek çok önlem almak durumunda kalıyor. Şifre çalınmasına karşı geliştirdiği çift taraflı güvenlik sisteminden sonra, yeni geliştirdiği Facebook yüz tanıma özelliği ile güncel paylaşımların yapıldığı bu ortak kullanım alanını daha korunaklı bir hale getirmeye çalışıyor.

Yüzün Tanınması Neden Gerekli?

İnstagram gibi fotoğraf ağırlıklı diğer sosyal ağlarda bulunan hesapların da bağlanabildiği Facebook’a, oldukça sık aralıklarla resim atılmaktadır. Özellikle ailelerin, 18 yaşından küçük çocukları ile birlikte sürekli olarak yüklediği kişisel fotoğrafların bu ağlarda paylaşıldığı biliniyor. Bir gün sahilde, başka zaman herkesçe bilinen bir mekânda yapılan yer bildirimleri ile birlikte, fotoğrafın çekildiği saate kadar sunulabilecek en detaylı bilgiler dahi açığa çıkıyor. Ortak alanda bulunan insanlardan, art niyetli büyük oluşumlara kadar ele geçirilen bu bilgiler ise kişiye zarar verecek şekilde alınıp kullanılabiliyor. Bu ele geçirilen fotoğraflar, bazen aynı kişilerin adıyla açılan sahte hesaplarda kullanılarak kişisel amaçlı zararlar verilebiliyor. Örneğin arkadaş listesine de ulaşılması durumunda bu kişilerden onalar adına para istenmesi oldukça sık kullanılan yöntemler arasında yer alıyor. Bazen de bambaşka isimlerle açılan hesaplarda kullanılarak art niyetli gruplara üye toplamak gibi amaçlarla kullanılabiliyor. Böyle tehlikelerin bulunduğu bir sosyal ağda, kullanıcıların zaman içerisinde paylaşımlarını azaltarak ortamdan uzaklaşacağı açık. O yüzden her iki tarafın güvenliği açısından da buna bir çözüm gelmesi gerekmekte. Yüz tanıma özelliği ise kişilerin yüzlerini tanıyarak başka hesaplarda görüldüğü zaman bildirim ile sahiplerine haber veriyor.

Yüz Tanıma Özelliği Nasıl Kullanılır?

2017’nin Aralık ayında bulunan bu özellik, sosyal ağdaki kontrolü kişinin eline veriyor. Ancak bunun olması için öncelikle bu özelliği profil sahibinin kendisi açması gerekiyor. Çok kolay bir şekilde ayarlanabilecek bu özellik, profil ayarlarının “gizlik ayarları” kısmında yer alıyor. Yüz tanıma özelliği aktif hale getirildikten sonra ise başka bir yerde aynı yüzün görülmesi halinde kişiye bildirim gönderilerek kendi izni dâhilinde olup olmadığı soruluyor. Böyle durumlarda, kişinin geri dönüşüne bağlı bir yol izlenirken sahte olduğu açıkça belli olan hesaplar ise doğrudan kapatılıyor.