Ford ve Volkswagen Ortak Ticari Araç Üretimi

Paylaş!

Ford ve Volkswagen ortak ticari araç üretimi. Ticari araç üretiminde stratejik iş birliğe başvuran Ford ve Volkswagen, bu ortaklığın ilk üretim temellerinin Türkiye’de olabileceği gündemde yer aldı. Haziran ayında yapılan bu ortaklık anlaşmasından sonra atılan imzalar; Transit, Ranger, Transporter, Amarok gibi ticari araçların uygun fiyatlarda sunulacağı açıklanmıştır.

150 Bine Yakın Araç Gölcük’te Üretilecek

VW Crafter araçlarının üretimlerinin Türkiye’ye kaydırıldığı ve yapılan anlaşma ile Gölcük’te başlanacağı açıklandı. Daha uygun ve daha erişilebilir fiyatlarda sunulan yeni üretim ticari araçları ile Ford ve Volkswagen kullanıcılarına sürpriz haber gelmiş oldu. Elektrikli ve otonom araçların üretimine önümüzdeki süreçte başlanabileceği ve maliyeti azaltma politikasına gidileceği gündemde. VW Crafter ile Transporter üretiminin yapılacağı yer Ford Otosan’ın ve Custom’un üretildiği fabrikada başlanacağı bekleniyor. 150 Bin VW Crafter ticari araçları ve seri üretimleri için uygun olan Custom fabrikalarının hazırlığı Gölcük’te başlamıştır. ABD ve Almanya devlerinin birleşmesi oto sanayide yeni araçların üretimine hazır olduklarını açıklamışlardır.

Ford Otosan Genel Müdüründen Açıklama Geldi!

Araç geliştirme ve üretimi için uzun süredir görüşmeler yapan Ford ve VW ortaklığı için açıklama yapan Haydar Yenigün, henüz kesinleşen bir kararın olmadığını belirtti. Çalışmaların ve ortaklık anlaşmalarının bir sonuca ulaşması için devam eden toplantıların ve anlaşmaların olduğunu söyledi. Kısa bir zaman sonunda resmi olarak medya veya haber yolu ile yapılan anlaşmayı açıklayacağını belirtti. Hedef olarak belirlenen Gölcük fabrikası için kaymaların olabileceği açıklamasını da yaptı. İki şirket tarafından yapılacak olan bu açıklamanın son kararı kullanıcılarını sevindireceğe benziyor demiştir.

Araç Üretim Sektörünü Nasıl Etkileyecek?

İki araç üretim devinin alacağı karar ve amaçladıkları uygun fiyatlarda araç satışları sayesinde sektörü hareketlendireceği belirtildi. 2017 yılında en fazla araç Volkswagen olurken, 2018 yılında bu oran düşmüştür. Bu nedenle piyasayı ve sektör hareketlendirmek, kullanıcılarına sürprizler yapmak ve farklı ticari araçların ortaya çıkmasında yapılan proje çalışmalarının da başladığı belirtilmişti. Türkiye’ye yapılan bu kaydırma ile ülkemiz sanayi ve oto pazarlama sanayisinde ekonomik olarak canlanacağını ve olumlu anlamda etkilediği açıklanmıştır.