Yerli Otomobil Ortaya Çıktı

Paylaş!

Yerli Otomobil Ortaya Çıktı. Uzun yıllar boyunca kendisine ait yerli bir otomobil üretimi yapma hayali olan Türkiye bu hayaline yaklaşmak üzere. Uzun yıllar boyunca yapılan çalışma araştırmalar sonucunda tamamen yerli üretim olacak olan otomobilin üretimine geçilmesi için büyük adımlar atılmaya başlandı. Türkiye’nin üreteceği elektrik enerjisi ile çalışacak olan ilk ve tam yerli otomobil tanıtıldı. Motorundan tasarımına kadar tamamen yerli olan ve en kısa zamanda seri üretimine geçilmesi beklenen yerli otomobil ortaya çıktı. Uzun yıllardır yerli bir otomobil üretimi yapılması hevesi taşınmaktaydı. Günümüze kadar bir çok girişimde bulunulmasına rağmen bir seri üretim ortaya konulamamıştı. Son zamanlarda bu hevesimiz fiili olarak çalışmalara döküldü. İstanbul fuarında ortaya çıkartılan Dr Gürsel GÜZEL’in üretimi için önderlik yaptığı elektrikli otomobilin tanıtımı yapıldı.

Otomobilin Tasarımı ve Tahmini Fiyatı

Dinamik ve şık bir tasarıma sahip olan otomobil şasesinden, motoruna, iç mekanından ana tasarımına kadar tamamen yerli olacak. Otomobilin seri üretime geçmesi için önünde bulunan tek engel resmi prosedürler ve sertifika işlemlerinin tamamlanamaması oldu. Tüm bu prosedürlerin tamamlanması ile üretimine geçilecek olana otomobilin tahmini satış fiyatının 200 bin TL olması beklenmektedir.

Otomobilin Özellikleri

Yerli otomobil 150 kW’lık bir motor ve 203 beygir gücüne sahip olacak. Elektrikli olarak üretilecek olan otomobil yapılacak olan tek tam dolu şarj ile 400 km gitmesi planlanmaktadır. Aracın ortalama olarak 100 km de 10 TL’lik elektrik enerjisi harcaması yapacağı tahmin edilmektedir. Resmi prosedürlerin tamamlanmasını ardından seri üretimine geçilmesi planlanmaktadır.

Aracın Tanıtımı

Yapılan tanıtım etkinliğinde Dr Gürsel GÜZEL araç hakkında bilgi verdi. Aracın şasisi, kaportası, motoru ve bütün iç ve dış tasarımı tamamen yerli olarak üretildi. Araç üzerinde bulunan motor sürücüsü ve elektronik donanımların yazılım ve üniteleri tamamen yerli üretimdir. Araç için 5 yıl içerisinde AR-GE harcaması olarak 6,5 milyon dolar harcama yapıldı. Aracın 6 ay sonra seri üretim yapılabileceğini bildirdi. Bu üretim sürecinin yapılacak olan prosedürler ve sertifika işlemleri nedeniyle 2-3 yılı bulabileceğini bildirdi.