Cumhurbaşkanı’nın Gözünden Yerli Otomobil

Paylaş!

Cumhurbaşkanı’nın gözünden yerli otomobil. Uzun yıllardır devam eden ve yerli bir otomobilin üretilmesi konusunda fazlasıyla talep olmasından dolayı hızlandırılan adımlardan olan yerli otomobil yapım aşaması sonucunda tamamlandı. Anadolu, BMC, Kıraça, Turkcell ve Zorlu Grup tarafından geliştirilmesi için çalışmalarda bulunulan yerli otomobil değerlendirmesi için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunuldu. Sonuç olarak ise oldukça fazla şekilde beğenildiği yönünde açıklamalar yapıldı.

Yerli Otomobilin Durumu

Yıllardır hedeflenen bir amaç olmasından dolayı bu işe gönül veren şirketler bu süreçte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından babayiğitler olarak adlandırılmıştır. Tam destek alarak yapılan çalışmalar için ise bahsedilen 5 şirketin konsorsiyum oluşturması gerekmiştir. Bunların tamamı daha kısa süre içerisinde yerli otomobilin yapılması ve piyasaya sürülmesi adınadır.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu tarafından dün yapılan görüşme sonucunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a bir sunum yapıldı. Sunumun ardından yapılan basın açıklamasında ise yerli otomobil üretiminin ne durumda olduğu ile alakalı olarak son haberler basınla paylaşıldı. Verilen bilgilere göre projenin somutlaşması için son adım olan prototipin üretilmesinin kaldığı duyuruldu. 2019 yılında üretilmesi planlanan prototip için hazırlıklara hız verilmesi konusunda talimatlar ve görüş birliği olduğu da bir başka paylaşılan bilgi oldu. 2021 yılında ise seri olarak üretime geçileceğinin vurgusu da yapıldı. Gelişmelerden memnun olan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sunumdan da beğeni ile bahsettiği basın açıklamasına eklendi.

2017 yılının son aylarında imzalanan protokol sonucunda Anadolu, BMC, Kıraça, Turkcell ve Zorlu grubun iş birliği yapması ile ilk kez gerçeğe dönüşme ihtimali ortaya çıkan projenin adım adım ilerlemesi ise şirketler tarafından yakından takip ediliyor. Bir araya gelen şirketler Türkiye’nin otomobili ortak girişim grubu şeklinde özetledikleri bir çatı altında işlemlerine devam etmeye başladılar. Grubun başına getirilen CEO olan Mehmet Gürcan ile birlikte çalışmaların daha da hızlandığı ve adımların daha hızlı atılmaya başlandığı verilen bilgiler arasında geliyor. Yerli üretim olan otomobili almak için ise bir çok kişi ve şirketin ilk üretimi incelemek için heyecanla beklediği, yatırım yapmak istediği de gelen yorumlar arasında eklendi.