İndirilenler Klasörünü Nasıl Değiştirebilirim?

Paylaş!

İnternetten indirilen dosyaları bilgisayarlar kullanılan internet tarayıcısına göre farklı klasörlere indirmekte ve kaydetmektedir. Bu dosyaların adı genellikle indirilenler olsa da bazı tarayıcılarda İngilizce karşılığı olan “downloads” olarak da karşımıza çıkabilir. Peki bu bütün her şeyin kayıt edildiği dosya olan indirilenler klasörünü nasıl değiştirebilirim? Bu sorunun cevabını verirken farklı tarayıcılar için farklı açıklamalarda bulunmak gerekir. Burada Microsoft’un en son tarayıcısı olan EDGE, en çok kullanılan internet tarayıcısı ünvanına sahip olan chrome ve Mozilla firmasına ait olan firefox tarayıcısını incelenecektir.

Microsoft EDGE’de İndirilenler Klasörünü Değiştirmek

Microsoft’un son windowslarında kullanılmaya başlayan Microsoft EDGE’de indirilenler klasörünü değiştirmek için sağ üstte bulunan üç noktalı işarete tıklanır. Buradan ayarlar sekmesine, ayarlar sayfasından da gelişmiş ayarları göster butonuna basılır. Açılan sayfada indirilenler sekmesinin altında dosyaların kayıt edileceği konum görüntülenir. Buradan istenilen konum seçilir ve kayıt edilirse bundan sonra indirilen dosyalar yeni konuma kaydedilecektir.

Google Chrome İndirilenler Klasörünü Değiştirmek

Dünyanın en çok kullanılan tarayıcısı olma unvanına sahip olanGoogle chrome’da da yapılacak işlem aynıdır. Öncelikle chrome’un sağ üsttün de yer alan 3 noktaya tıklanır. Buradan ayarlar sekmesi seçilir. Açılan sayfadan gelişmiş ayarları göster butonuna basılır. Son açılan sayfa üzerinden indirilenler klasörü üzerinde değişiklik yapılır ve kaydedilir ise bundan sonra indirilen dosyalar yeni klasöre kaydedilecektir.

Mozilla Firefox İndirilenler Klasörünü Değiştirmek

Firefox tarayıcısı da son sürümünde benzer bir tasarıma sahiptir. Öncelikle sağ üstte ki alt alta üç çizgi butonuna basılır. Ayarlar sekmesi seçilerek gelişmiş ayarlar seçeneğine gidilir. Burada indirilecek öğelerin kayıt edileceği konum indirme başlığı altında yazmaktadır. Buradan seçerek istediğiniz konuma dosyalarınızı kaydedebilirsiniz. Bundan sonra ki bütün dosyalar bu konuma kayıt edilecektir.