Netflix’in Korsanlardan Zararı Milyon Dolarlarla Ölçülüyor

Paylaş!

Netflix’in Korsanlardan Zararı Milyon Dolarlarla Ölçülüyor.Dünya üzerindeki en büyük ücretli online içerik izleme platformu olan Netflix, hazırladığı kaliteli projelerle çok sayıda kullanıcıyı elinde tutmayı başarıyor. Ancak Netflix’in üyelerine sunduğu bir özellik yüzünden yaşadığı zarar oldukça büyük. Hesabın dört kullanıcıya kadar paylaşılmasının bedeli şirkete her ay 192 milyon dolara mal oluyor.

Eş Zamanlı Erişim Sorunu

Netflix hesapları eş zamanlı olarak dört kullanıcının aynı anda içerikleri izlemesini sağlayan bir özelliğe sahip. Bu özelliğin ortaya çıkarılma amacı aile üyelerinin tek bir hesapta hareket edebilmelerini sağlamaktı. Ancak cord cutting olarak adlandırılan kordon kesme tekniği yüzünden bu amaç yolundan sapıyor. Netflix hesabını arkadaşlarıyla paylaşan kişiler mevcut. Bu yüzden şirket yeni kullanıcı edinim hakkını kaybediyor. Ücretsiz olarak arkadaşının hesabını kullanan kişi Netflix’e üye olmuyor ve şirketin potansiyel müşterisi olmaktan çıkıyor. Hesabını başka kişilere kiralayan kişiler ve korsan yayıncılık ise ayrı bir sorun oluşturuyor.

Çoklu Kullanıcı Zararı

Gelen resmi veriler incelendiğinde Netflix hesabını diğer kişilerle paylaşan kişiler yüzünden şirket ayda 192 milyon dolarlık potansiyeli kaybediyor. Hulu ve Amazon prime gibi Netflix’e benzer platformlarda bu rakam 45 milyon doları buluyor. Çoklu kullanıcı özelliğinin kapatılması durumda üye kaybı yaşayacağını düşünen Netflix şirketi tam bir çıkmazın içine girmiş durumda.