Xbox Live Gold’un Türkiye’deki Satış Fiyatı

Paylaş!

Microsoft, Türkiye’de satışı yapılan birçok ürüne geçtiğimiz günlerde zam uygulamıştı. Bu zamlardan Xbox Live Gold’da % 200 oranında zam alarak rekor kıran Microsoft ürünü oldu. Geçtiğimiz ay Microsoft bir açıklama yapmış ve 15 Ekim tarihinden itibaren ürün fiyatlarına güncelleme yapılacağını duyurmuştu. Bugün piyasalardaki hareketliliğe bakıldığında, Microsoft’un güncelleme haberinin doğru olduğu ortaya çıktı. Özellikle oyun araçlarına ve oyun aboneliklerine yapılan zamlar, kullanıcıların tepki göstermesine sebep oldu. Döviz fiyatlarındaki artışa bağlanan bu fiyat artışları aylık abonelik ücretlerini de büyük oranda etkiliyor. Microsoft’un yaptığı bu güncelleme ile fiyatlar tavan yaptı. Microsoft’un yaptığı bu fiyat artışları orijinal oyun tutkunlarını sahte oyunlara yönlendireceği düşünülüyor. Halen bu oyunlara aboneliği devam eden kullanıcıların durumlarının nasıl devam edeceği konusunda herhangi bir açıklama gelmiş değil.

Abonelik Ücretleri De Zamlandı

Bu güncelleme sonrası fiyatlara bakıldığında abonelik oranlarının da hayli yükseldiği görülüyor. Eskiden aylık oyun aboneliği yaparak oyun oynamak, kullanıcılara kâr ettirirken, şu anki fiyatlara bakıldığında hiç kârlı görünmüyor. Microsoft’un yeni fiyat listesine göre Xbox Live Gold ve Xbox Game Pass’in aylık ücreti 29 TL iken 59 TL’ye yükseltildi. Bu aboneliklerin senelik ücretleri ise 179 TL’den 439 TL’ye çıkarıldı. Abonelik ücretlerinin bu denli arttırılması, abonelik iptallerinin yaşanmasına ve oyunların oynanılmamasına sebep olacağı ihtimalini akıllara getiriyor.

Microsoft’un bu aboneliklerini kullanan ve sürekli takip eden kişiler ise Microsoft’a ateş püskürüyor. Dijital oyun içerik ve kullanımlarının Türkiye’de hala tam olarak oturmadığını, böyle bir durum yaşanırken fiyatların bu kadar yükseltilmesinin doğru olmadığını hatta büyük bir yanlış olduğunu belirtiyorlar. Böyle manipülasyonlar bir ülkede uygulanırken, ülkenin ekonomik yapısının ve alım gücünün de gözden geçirilmesi gerekir. Türkiye’de bu fiyat artışını gerçekleştiren Microsoft, hiç bir şekilde gözlem yapmadan bu fiyatları uygulamaya koyarak çok büyük bir hata yaptı. Türkiye’den çok büyük maddi kaybı olacak diyen kullanıcılar, Microsoft’un uyguladığı bu işlem sonrası, Türkiye’de daha yeni yeni gelişen dijital oyun ortamına sekte vurdu görüşünü savundular.