Ölümsüzlük İksiri Antik Çin Mezarında Bulundu

Paylaş!

Ölümsüzlük İksiri Antik Çin Mezarında Bulundu.Çin’de sürekli olarak gerçekleştirilen arkeolojik kazıların bir yenisinde içi sıvı ile doldurulmuş olan sürahi bulundu. Bronz renkteki sürahinin içerisinde yer alan ürün incelenirken bu ürünün, M.Ö. 202 senesi ile M.S. 8 yılları arasında kullanılan ölümsüzlük iksiri olduğu anlaşıldı.

İlk Olarak İçki Olduğu Düşünüldü

Yapılan arkeolojik kazılarda sürekli olarak içerisi sıvı dolu olan ürünler bulunurken bunların içerisinde genelde içkiler çıkıyor. Özellikle çok sayıda hükümdarın mezarından alkollü içecekler düzenli olarak çıkarılabiliyor. İlk etapta bu sıvıyı da içki sanan arkeologlar, yapılan araştırmalar sonrasında içerisinde farklı malzemeler bulunduğunu ve bunun eski dönemlerde ölümsüzlük iksiri olarak isimlendirilen karışım olduğunu fark ettiler.

İçeriğinde Farklı Maddeler Barındırıyor

İçecek üzerinde yapılan araştırmalarda içerisinde alkolün olduğu anlaşıldı ancak yanında farklı maddeler de bulunuyordu. Araştırmacılar, içerisinde şap ve potasyum nitrat bulunduğunu yapılan deneyler sonunda fark ettiler. Bu maddeleri içinde barındırıyor olması sebebiyle de farklı bir amaçla kullanıldığı rahatlıkla anlaşıldı. 200 metre karelik bir alanı kapsayan kazılarda, çok sayıda tarihi eserin bulunduğu belirtildi.