Görme Engellilerde Dokunarak Görebilecekler

Paylaş!

Görme Engellilerde Dokunarak Görebilecekler. Microsoft’un yeni üretmiş olduğu yapay zekalı uygulamasına gelen yeni güncelleme yardımı ile görme engelli kullanıcılar fotoğrafın herhangi bir yerine dokunarak sesli geri bildirim alabileceklerdir ve bu sayede hayatları daha da kolaylaşacaktır. Microsoft’un “Seeing AIl” isimli uygulaması görme engelli ya da kısıtlı görüşe sahip kullanıcıların görsel verileri hızlıca sesli geri bildirime dönüştürebildiği, engelleri aşan bir uygulamadır. Kullanıcılar artık fotoğrafa dokunarak görselde ki objeleri ve kişileri anlayabilecekler.

Uygulama Tarama Yapıyor

Bu akıllı uygulama makine öğrenme teknolojisinden faydalanarak obje ve kişi taraması yapmaktadır. Kullanıcının yapması gereken tek şey ise görselin herhangi bir yerine dokunmak. Kullanması oldukça basittir.

“Bu yeni özellik, kullanıcıların görüntüdeki nesnelerin açıklamasını ve nesnelerin aralarındaki mekana bağlı ilişkiyi işitmek için dokunmatik ekrandaki bir görüntüye dokunmalarını sağlıyor” şeklinde açıklamada bulunan proje lideri Saqib Shaikh, “Bu uygulama, insanların fiziksel görünümünü tanımlayabilecek ve hatta ruh hallerini tahmin edebilecek kadar güçlü” ifadelerini kullanmıştır.

Uygulamanın içinde yüz tanıma özelliği de bulunmaktadır. Bu sayede arkadaşlarınızın fotoğraflarını çekebilir ve kimin neyi nerede yaptığını sadece bir dokunuşla öğrenebilirsiniz. Ve uygulama artık Apple’ın iPad cihazını da desteklemektedir.