Photoshop CS6 Nasıl Türkçeleştirilir?

Paylaş!

Adobe resim düzenleme aracı olan Photoshop ile resimler üzerinde oynama yapabilir resimlerin rengini, boyutunu, parlaklığını değiştirebilirsiniz. Resim üzerine yazı yazabilir ve fark efektler ile resmin orijinal görüntüsünden daha farklı hale getirebilirsiniz. Photoshop programı ilk sürümünden itibaren geliştirilerek farklı sürümleri piyasaya sürülmüştür. Photoshop sürümleri içerisinde en çok kullanılanı ise PhotoshopCS6 sürümüdür. Diğer sürümlerinde olduğu gibi PhotoshopCS6 da farklı dil seçeneklerini bünyesinde barındırmaktadır. Bazen internet üzerinden indirilen PhotoshopCS6 için kurulumda İngilizce dil programının yüklü olması Türkçe kullanmak isteyenler için sıkıntı yaratmaktadır. Ama İngilizce yüklenilen programı Türkçeye çevirme imkanı vardır. Peki, Photoshop cs6 nasıl Türkçeleştirilir? Photoshop dil değişikliğini yapabilmek için Windows C sürücüsünden başlayarak program files klasörünün içine girerek sırasıyla Adobe klasöründen başlayıp Adobe, Photoshop CS6, Locales, tr-TR, SupportFiles klasörüne gelerek. dat uzantısının olduğu dosyayı bulmalısınız. Burada girtw104281.dat olan uzantıda sondaki rakamı değiştirmeniz gerekiyor. Türkçe diline çevirme işlemini için yazacağınız yeni dosya uzantısı girtw10428.dat olarak değiştirdiğinizde Photoshop CS6’yı Türkçe diline çevirmiş olursunuz.

Mac Bilgisayarlarda Photoshop Dil Değiştirme Ayarları

Mac bilgisayar kullanıcıları için de Photoshop CS6 dil değiştirme ayarları Windows ile aynı mantıkla yapılmaktadır. Finderden uygulamaları açarak Photoshop uygulamasını bulmalısınız. Photoshop uygulamasını açıp Locales, tr-TR, Support Files adımlarını takip ederek Photoshop CS6 dilini Türkçeye çevirebilirsiniz.

Photoshop İngilizce Mi Yoksa Türkçe Mi Kullanılmalı?

Photoshop CS6 ve diğer sürümlerinden birini kullanıyorsanız dil tercihinizi kendiniz belirleyebilirsiniz. Fakat Photoshop uygulamasını yeni kullananlar internet üzerinden kaynak araması yapıldığında birçok kaynak Photoshop menüsündeki araçları ve diğer kullanılacak olan işlemleri İngilizce dilinde anlatmaktadır. Kullandığınız Photoshop Türkçe olup öğrenmek için kullandığınız kaynak Türkçe yerine İngilizce olması, uygulamanın öğrenilmesinde ve kullanılmasında sıkıntı yaratacaktır.