Dosya Uzantısı Nedir, Nasıl Gösterilir ve Nasıl Değiştirilir?

Paylaş!

Dosya uzantısı veyahut dosya ismi uzantısı; bilgisayarda mevcut olan dosyasının en sondaki, nokta ile ayrılan kısa anlatımlarıdır. Noktanın akabinde gelir ve genel olarak iki-dört karakter uzunluğunda olur. Bir belgeyi veya resmi daha önce görüntülediyseniz, muhtemelen dosyanızın sonunda bu harflerin ayırtına varmış olursunuz. Dosya uzantıları, hangi dosya uzantısının hangi program üzerinden çalışacağını tespit etmede kullanılır. Elinizde bir dosya bulunuyorsa ve bu dosyayı bir şekilde çalıştırmak istiyorsanız izlemeniz gereken ilk adım, dosya uzantısını öğrenip bu uzantıyı çalıştıracak programı internet üzerinden bulmak olacaktır. Misal; resim dosyaları JPG formatında bulunur. Bir resmi açtığınız vakit bilgisayarınız işletim sisteminizde yüklü olan JPG destekleyici programı saptar ve çalıştırır.

Dosyaların Dosya Uzantıları Nasıl Gösterilir?

Windows üzerinde dosya uzantılarını görebilmek için rastgele açılan bir Dosya Gezgini penceresinde (klasör içerisinde), üst menüde yer alan Görünüm/Dosya adı uzantıları çentiğini işaretledikten sonra dosyanın yanındaki nokta ile başlayarak dosya uzantısı açılacaktır. İşlemi tamamladığınızda dosya uzantısını yeniden kapatmanız da yarar vardır. Bilgisayarınızda dosya adını değiştirirken bilmeden dosya uzantısını da değiştirme ihtimaliniz vardır. Bu durum dosyanızı açmakta problem yaşamanıza yol açar. Dosya uzantıları, varsayılan uzantılar olarak macOS’ta görüntülenmez. Bunun sebebi, macOS’un uzantılarının, Windows’un uyguladığı gibi kullanılmamasından ileri gelmektedir.

Dosyaların Dosya Uzantıları Nasıl Değiştirilir?

Nasıl gösterilir başlığı altında yapılan işlemlerin sonucunda dosya uzantısını gösterdikten sonra dosyaya tıklamalı ve F2 tuşuna basmalısınız. Burada bir başka yöntem olarak, sağ tık yapabilir ve açılan listeden ‘Yeniden adlandır’ seçeneğini tıklayabilirsiniz. Mesela; manzara.JPG uzantılı bir dosyayı değiştirmek istediğiniz zaman noktadan sonraki .JPG uzantısını değiştirdiğiniz takdirde dosya formatı tamamen değişir. JPG uzantısını PDF olarak değiştirdiğiniz zaman dosya PDF biçiminde derk edilecek fakat dosya otomatik olarak görüntülenemeyecektir. Dosya uzantısını değiştirmek dosyanın asıl biçimini değiştirmez. JPG uzantılı bir dosyayı PDF haline getirmek dosyanın mevcut türünü değiştirmez. Bu dosya hâlihazırda hala bir JPG dosyasıdır fakat bilgisayarın algılaması değişir. Dosya cinsini değiştirmek için çevrim içi programlar kullanmak gereklidir.