Sigara Yasağını Delen Mekan Sahiplerine Bilgiler Satıldı

Paylaş!

Sigara Yasağını Delen Mekan Sahiplerine Bilgiler Satıldı.Kapalı alanlarda sigara içmek yasak. Bu nedenle, Yeşil Detektör adlı bir ihbar hattı mevcut. Vatandaşlar, mekanında sigara içilmesine müsaade eden, işletmeleri, bu hatta şikayet ediyorlar. Ancak, bir yazılım geliştirdiğini iddia eden bazı kişiler, kendilerine yönelik ihbar olup olmadığını, işletme sahiplerine söyleyerek para topladı.

Yeşil Detektördeki Listeye Ulaştılar

Kapalı mekanda sigara içilen mekanlara para ceza kesiliyor. Antalya’da işletmelerle temas kuran, kişiler, Yeşil Detektör ihbar hattına gelen ihbarları, polis ve yetkili kurumlarla eş zamanlı görebileceklerini söyleyerek para talep ettiler. Bu kişiler, sisteme girmek için bir program geliştirdiklerini iddia ettiler.

Yazılımının Fiyatı 10 Bin TL

Bu kişiler, geliştirdikleri yazılımın fiyatını, 10 bin TL, aylık kullanım bedelini ise 2 bin TL olarak belirlediler. Bazı işletme sahipleri, bu uygulamanın yasa dışı olduğu gerekçesiyle, para ödemeye yanaşmadı fakat Antalya’da bazı işletme sahipleri bu kişilerden destek aldı.

İşletme sahiplerinden gelen ihbarı değerlendiren polis, Yeşil Detektör ve Dumansız Hava Sahası Denetim Sistemi’ndeki verilerin sızdırıldığını tespit etti.