Türkiye’nin İlk Büyük Havalimanının İlk Uçuşunun Tarihi

Paylaş!

Türkiye’nin İlk Büyük Havalimanının İlk Uçuşunun Tarihi. İlk yapımına 42 ay önce başlanan ve Türk tarihinin en büyük havalimanı olarak gösterilen, açılışı ise Cumhuriyetimizin 95. Yıldönümüne denk gelen İstanbul havalimanı görselliği ile parmak ısıttırıyor denilebilir. Her detay gerekli kontrollerden geçerek açılışı 29 Ekim Pazartesi günü Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapıldı. Büyük bir coşku ve merak içinde açılışa katılan onbinlerce davetli havalimanını gezdikten sonra Cumhuriyet resepsiyonuna katıldı. Dün açışlı yapılan İstanbul Havalimanının ilk uçuş seferi için ise geri sayım başladır.

İlk Uçuş Başkente Olacak

29 Ekim Cumhuriyet Bayramında açışlı yapılan İstanbul havalimanının ilk uçuş hattı Ankara’ya saat 11:00 gerçekleşecek. İlk sefer öncesi herkes çok heyecanlı iken, gerekli önlemler de alınmaya başlandı. Bina içindeki temizlik kontrolleri ve pistteki son durum sürekli kontrol altına alınmaya çalışılıyor. Kısacası havalimanı ilk uçuş için son hazırlıklarını yapıyor.

Türkiye’nin İlk Büyük Havalimanı

İlk yapılmaya başlandığı andan itibaren ismi konusunda bazı fikirler ortaya atılsa da, yeni havalimanın adı “İstanbul” oldu. Şehirlerarası ve yurtdışı hat seferleriyle göz dolduran havalimanının da ne ararsanız bulabileceğiniz standartlardadır. Yıllık olarak bakıldığında 90 milyon yolcu kapasiteli bu havalimanı şehre oldukça uzak bir alana yerleştirilmiştir. İlk fazın yapımı ise 42 ay öncesine dayanmaktadır. Ortalama olarak bu havalimanın inşaatında 200 bin civarı işçi çalışmıştır. Devasal büyüklüğe sahip olması ise yapılan bu havalimanının değerini göstermektedir. Toplam alanı 76,5 milyon metrekare olarak hesaplandığı yetkililer tarafından bildirilmektedir. Parti parti bitecek olan bölümlerin en son ki aşaması 2023 yılında sonlanacağı ise gelen bilgiler arasındadır. Tüm bölümler açıldığında ise toplam yolcu kapasitesi 200 milyon kişiyi bulacak.

Dünya’nın En Büyüğü Olma Yolunda

Açılışı Cumhuriyetin 95. yıldönümünde yapılan ve ilk uçuşu 31 Ekim’de gerçekleşecek olan İstanbul Havalimanı muhteşem görüntüsü ile kişilerde hayranlık uyandırıyor. Şuan ilk fazın yapılmasıyla başlanan son detaylar 6 uçak kapasitesinden 500 uçak kapasitesine arttırıldığında dünyanın en büyük havalimanı olma özelliğini gururla taşıyacak. Maddi olarak ise ciddi bir bütçenin ayrılmasıyla İstanbul Havalimanının değeri paha biçilemez duruma getirilmesi öngörülüyor.