WordPress’ten 5.0 Beta 2 Yayınlandı

Paylaş!

WordPress’ten 5.0 Beta 2 Yayınlandı. WordPress, resmi Twitter hesabı üzerinden geçtiğimiz günlerde 5.0 Beta sürümünün yayınlandığını duyurdu. Daha öncesinde ilk betası olan ve yayınlanmış olan WordPress içerisinde hem hataları düzelten hem de yenilikleri içeren bir başka beta sürümü yayınlandı. Beta 2 sürümü olarak bilinen ve 5.0 güncellemesi ile beraber gelen bu WordPress içerisinde resmi web sitesinde yapılan bir uyarı da beraberinde geldi. Yazılın hala daha geliştirilme aşamasında olduğuna dair yapılan uyarıda çalışır durumda olan bir web sitesine kurulmaması gerektiği bilgisi verildi. Kullanıcıların WordPress 5.0 Beta 2 sürümünü çalışır durumda olan bir web sitesine kurabilmeleri için biraz daha beklemeleri gerekecek. İlk sürümden sonra oluşan hataların giderilmesi için çalışmalara başlayan geliştiricilerin aradan çok uzun bir zaman geçmeden yeni sürüm çalışmalarını bitirdikleri duyuruldu. Ancak kısa süre sonra da WordPress resmi web sitesinden bu uyarı yapılarak kullanıcılardan çalışır bir web sitesine kurmamaları gerektiğine dair bir bilgi akışı geçildi.

WordPress 5.0 Beta 2 Özellikleri

19 Kasım tarihi ile beraber resmi olarak kullanıma açılacak olan WordPress 5.0 Beta 2’nin özellikleri de yayınlandı. Bu özelliklere bakıldığı zaman;

  • Java Script çeviri dosyalarının yüklenmesi ve kaydedilmesi
  • Kullanıcılar tarafından belirtilmiş olan bugların ve hataların düzeltilmesi
  • Meta kutuları içerisinde yer alan hataların düzeltilmesi
  • Blok Editör’de görülmemesi sorununun düzeltilmesi
  • Alt bilgi alanında yer alan “widget” desteğinin eklenmesi gibi bir çok etmenin yer aldığı görülüyor. WordPress içerisinde son kararlı sürüm olarak nitelendirilen 4.9.8’den sonra 5.0’ın gelmesi ile beraber kullanıcıların ilk etapta bir çok hata ile karlışamaları büyük bir tepki oluşmasına neden olmuştu. Daha sonrasında beta 2 sürümünü yayınlayarak kullanıcılarının bu sorunlarını gidermeye çalışan WordPress 19 Kasım tarihine kadar resmi olarak kullanım sağlanmayacağını duyurdu. Şimdilik kurulmaya açık olan ancak hala geliştirmesine devam edilen WordPress 5.0 Beta 2 sürümü için belirtilen tarihe kadar beklenmesi gerekecek. 19 Kasım itibari ile çalışır bir web sitesine WordPress 5.0 Beta 2 sürümünün kurulumu ve çalıştırılması kullanıcılar adına mümkün olacak.