Twitter Bot Hesap Nasıl Anlaşılır?

Paylaş!

Günümüzde sosyal ağların kullanımı oldukça yaygınlaşmıştır. Bu yaygınlaşma beraberinde bazı sorunları getirmiştir. Bu sorunlardan bazıları yalan mesajlar ve sahte hesaplardır. Hemen her sosyal mecrada bu sahte hesaplara rastlamak mümkündür. Twitter’da bulunan sahte hesaplar genel anlamıyla bot hesap olarak adlandırılır. Peki, twitter bot hesap nasıl anlaşılır? Sahte ya da bot hesapları gerçeklerinden ayırmak için bazı önlemler elbette ki mümkündür. İşte bunlardan bazıları:

Takipçi Sayısına Dikkat Etmeli Miyim?

Çok az tweet atmış olmasına rağmen, yüksek sayıda takipçisi bulunan hesaplara dikkat etmek gerekiyor. Hesap sahibi, para vererek sahte takipçiler satın almış olabilir. Çok fazla kişiyi takip eden ama az kişi tarafından takip edilen hesaplara da şüpheli bir biçimde yaklaşmak gerekiyor. Kullanıcının profil bilgileri de önem taşıyor. Herhangi bir Twitter kullanıcının, profil bilgilerinde kendisi hakkında çok az açıklama varsa ya da bu alan boş bırakılmışsa; hesabın sahte ya da diğer ifadeyle bot olma ihtimali yüksektir. Bu tarz bir hesapla karşılaşırsanız, profilin sahibinin takipçilerine ya da attığı tweetlere göz gezdirmenizi öneririz.

Mesajlara Dikkat Etmeli Miyim?

Bir profilde, düzenli ve çok sayıda tweetlerin atılması, o hesabın robot uygulama tarafından kontrol edildiğinin bir göstergesidir. Kurumsal markalar, Twitter hesaplarında bu tip uygulamaları zaten kullanır. Ama bu tarz mesajları paylaşan bireysel hesaplar ise o hesap büyük ihtimalle sahtedir. Bu noktada fotoğraflar da önem taşıyor. Pek çok Twitter kullanıcısı, mahremiyet faktörü sebebiyle fotoğraflarını Twitter’da paylaşmak istemeyebilirler. Ancak çok sayıda provokatif mesajların paylaşıldığı bir hesapta, kişilerin gerçek fotoğrafı bulunmuyorsa dikkatli olmak gerekmektedir.

Doğrulanmış Hesap Nedir?

Twitter’da ünlü ya da tanınmış kişiler hesaplarının doğruluğunu ispat etmek için “doğrulanmış hesap ikonu” özelliğinden faydalanırlar. Böylece bu kullanıcılar adının ve hesabının gerçek olduğu tescillemiş oluyorlar. Bu tescil işlemi ise yalnızca Twitter’ın merkezinden gerçekleşebiliyor. Dışarıdan herhangi bir müdahale yapılmıyor. Twitter’da doğrulanmış bir hesap görürseniz; bu hesabın sahte mi gerçek mi olduğunu anlamak için farenizle ikonun üzerine gelmelisini. Fare imleci ikonun üzerine geldiği zaman doğrulanmış hesap ibaresi yazıyorsa hesapta, herhangi bir sahtelik bulunmuyor. Eğer hiçbir şey yazmıyorsa; bu sahte bir hesaptır.