E-devlet Şifresi Nasıl Alınır?

Paylaş!

Bireysel işlemlerin tamamı için, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına kolaylık sağlayan E-devlet resmi internet sitesi; kullanıcı adı ve şifre bilgileri ile sisteme giriş yapan kullanıcılarına, zamandan tasarruf etme olanağı sağlıyor. Bu ayrıcalıklardan yararlanmak isteyen kullanıcılar ise; sisteme giriş yapmak için tek seferlik şifre alarak, internet üzerinden tüm resmi işlemlerini kısa süre içinde sonuçlandırabiliyor. Kullanım hakkında bilgi sahibi olmayan vatandaşların; e-devlet şifresi nasıl alınır? Konusunda sorun yaşayabildiği e-devlet şifrelerinde; şifre vermeye yetkili kurumlar hakkında, e-devlet resmi internet sitesinden bilgi alınabiliyor.

E-Devlet Şifresi Nereden Alınır?

PTT şubelerinin yetkilendirildiği e-devlet şifre verme işlemlerinde; vatandaşların kendilerine en yakın PTT şubesine giderek, şifre talep etmeleri gerekiyor. Gişe işlemleri kapsamında değerlendirilen e-devlet şifre işlemlerinde; kimlik tespiti için, gişe personeline ehliyet ya nüfus cüzdanı (pasaport, evlilik cüzdanı kabul ediliyor) ibraz edilmesi gerekiyor. Bu işlemlerin ardından, 2 lira karşılığında alınabilen geçici e-devlet şifrelerinin; vatandaşların ilk girişlerinin ardından, kendi belirledikleri şifreler ile değiştirilmesi gerekiyor.

E-Devlet Şifresi Değiştirme İşlemleri

E-devlet şifrelerini alan vatandaşlar; e-devlet sistemine giriş yaptıktan sonra, şifrelerini değiştirme zorunluluğu ile karşılaşıyor. Bu işlemlerde; büyük harf, küçük harf ve rakam zorunluluğunun uygulanması, şifrelerin güvenilir olmasını sağlıyor. Şifrenin hatırlanabilir şekilde belirlenmesi ise, e-devlet kullanıcılarının, daha sonraki girişlerinde sorun yaşamamalarını sağlıyor.

E-Devlet Şifre Sıfırlama

Unutma durumunda, PTT şubelerine giderek ikinci bir geçici şifre alınabilen e-devlet şifrelerinde; cep telefonu ve mail bilgilerini hesap bilgilerine ekleyen kullanıcılar, ikinci bir ücret ödemek zorunda kalmadan şifrelerini sıfırlayabiliyor. Bu işlem için; şifrenin aktif durumda olması ve üyelerin, kimlik doğrulama şartını (e-devlet hesap bilgileri güncel durumda olmayan kullanıcılar, şifre sıfırlama işlemi gerçekleştiremiyor) yerine getirmeleri gerekiyor.