Desktop Erişilemiyor Hatası Nedir?

Paylaş!

Hemen hemen her bilgisayar kullanıcısının sık sık karşılaştığı sistemsel hatalardan biri olan desktop erişilemiyor hatası, birçok bilgisayar kullanıcısının tadını kaçırmakta ve bilgisayar kullanıcıları bu hatanın ne olduğunu bilmemekle birlikte böyle bir sorun ile karşılaştıklarında nasıl çözüm yolu bulacaklarını bilmemektedirler. Peki, bilgisayar kullanıcılarının sıklıkla karşılaştığı desktop erişilemiyor hatası nedir?

Desktop Erişilemiyor Hatası Ne Anlama Gelmektedir?

Desktop erişilemiyor ya da kullanılamıyor hataları genelde sistemsel bir sorun olarak meydana gelmekte ve gelişmektedir. Genelde bu hatalar karşımıza mavi ekran şeklinde ya da siyah ekran şeklinde gelmektedir. Bu sorunun temel kaynağı arka planda Windows güncelleştirme sağlarken PC ile karşılaşılan uyumsuzluklardır. Bu uyumsuzluklar bilgisayar kullanıcılarının desktop erişilemiyor ya da kullanılamıyor gibi sistemsel hatalar almasına yol açmaktadır. Peki, bu sistemsel sorundan bilgisayar kullanıcıları nasıl yol izleyerek bu sorunu bertaraf edebilir, bu sorunun üstesinden gelebilir?

Desktop Erişilemiyor ya da Kullanılamıyor Hatasının Çözümü Nedir?

REGEDIT4

[HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\Explorer]

“NoActiveDesktop”=-

“ForceActiveDesktopOn”=-

[-HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\System]

  • Yukarıda gördüğümüz bu kodları hiç bir ekleme yapmadan aynı şekilde kopyalayıp yeni açacağımız bir metin belgesine yapıştırıyoruz.
  • Farklı Kayıt Et Dosya Türünü Tüm dosyalar olarak kayıt şıkkını tercih edin ve hemen ardınndan belge adını fix.reg şeklinde adını değiştirin. Hemen sonrasında kayıt ediniz.
  • Bu kayıt işleminin ardından ise reg dosyasını çalıştırmayı deneyin. Başarılı bir şekilde gerçekleştirilen kayıt işleminin ardından pcyi yeniden başlatarak işlemi yeniden gerçekleştirin.

Madde Madde açıklanan bu işlem sıralarını yaptığınız takdirde yüksek bir ihtimalle aldığınız hatadan kurtulacaksınız. Ancak tüm işlemleri doğru şekilde yaptığınızdan eminseniz ve aynı hatayı almaya devam ediyorsanız en yakın yetkili servise sahip olduğunuz sorunsalı bildirmekte fayda bulunmaktadır.