Voyager’ler Bozulmamakta Israrlı

Paylaş!

Voyager’ler Bozulmamakta Israrlı ​​. NASA’nın 42 sene önce uzaya fırlattığı Voyager araçları, hala çalışıyor.Amerikan Uzay ve Havacılık Ajansı(NASA) tarafından, 1977 yılında uzaya gönderilen Voyager 1 ve Voyager 2 adlı uzay araçları, karşılarına çıkan tüm aksiliklere rağmen uzayın derinliklerindeki yolculuklarını sürdürüyor. NASA, gönderdiği araçların 42 yıldır hala bozulmamasından dolayı şaşkın.

İnsanlık olarak yıllar önce Ay’a ayak basarak uzay yarışlarında tam anlamıyla zirve yapmıştık. Bu çok büyük ve önemli bir olay olsada başarılarımız bununla sınırlı değildi. NASA’nın ikizleri olarak anılan Voyager1 ve Voyager2 evrenin gizemini çözmek için tek yönlü bir uzay yolculuğuna çıktı. 42 yıl önce başlayan bu yolculuk hala devam ediyor. Voyager1 Dünya’dan 21,7 milyar kilometre uzaklıkta bulunurken, Voyager2 17,6 kilometre uzakta olup Dünya’ya daha yakın durumda.

Isıtıcılar Devre Dışı Kaldığında Dahi Çalışıyor

Amerikan Uzay ve Havacılık Ajansı görev denetim ekipleri, enerji tasarrufu yapmak adına, aracın CRS (kozmik ışın altsistemi) isimli parçasını çalıştıran ısıtıcıların birini devre dışı bıraktı. Ancak hoş bir sürprizle karşılaştılar, cihaz çalışmayı sürdürdü.