VPN Nasıl Etkinleştirilir?

Paylaş!

Popüler internet tarayıcıları arasında yer alan Opera, VPN uygulamasının tamamen ücretsiz olarak web tarayıcısına entegre edildiğini duyurdu. Bu sayede VPN servislerine gereksinim duyan internet kullanıcıları, hiçbir ücret ödemeden ya da ekstra bir program kurmaya gerek kalmadan doğrudan Opera tarayıcısından VPN kullanabilir hale geldiler. Peki, internette sınırsız gezinme imkanı sunan ve Opera kullanıcılarına özel olarak servis edilen vpn nasıl etkinleştirilir?

VPN Nasıl Çalışır?

VPN, farklı bir teknolojiye sahip olsa da, temel olarak kişisel bilgisayarlardan karşı ağa bir tünel görev görüyor. Bu tünelde iletilen bilgiler dışarıdan görüntülenemezler. Konuya hakim uzmanlar, şifreli bir veri akışını görebilirler ancak içerik olarak bilgilere ulaşamazlar. VPN, kişisel bilgisayarlara ya da mobil cihazlara özelleşen bir ağ sürücüsü kuruyor. Genelde bu ağ, mobil cihazlarda gömülü vaziyette de gelebiliyor. Bu ağ, sanal ağ bağdaştırıcısı gibi davranarak bir IP numarası da veriyor. Böylece VPN tarafından izin verilen tüm uygulamalara ya da yerel adreslere erişim sağlanabiliyor.

VPN Nasıl Kullanılır ve Etkinleştirilir?

Öncelikle VPN servisinden yararlanabilmek için Öpera Geliştiriciler Sürümü’nün kullanılması gerekiyor. Operanın kendi web sitesinden bu sürümün indirilmesi mümkün. VPN’yi kullanabilmek için öncelikle Opera’nın indirilmesi gerekiyor. Son güncelleme ile birlikte adres çubuğunda VPN simgesi yer alıyor. Bu simgeye tıklanması halinde, VPN’nin aktifleştirilmesi ya da pasifleştirilmesi sağlanabiliyor. Buton aktif olduğunda renk mavileşir. Pasif durumda renk sönüktür. Uygulamanın tarayıcı ile birlikte ücretsiz olarak sunulması ve ek bir program kurmayı gerektirmesi, internet kullanıcıları tarafından tam not almıştır.

VPN’nin Çalışmama Sorunu

VPN’nin çalışmama gibi bir durumu olmuyor. Şayet VPN aktif olduğu halde internette gezinirken problem yaşayanların İnternet bağlantılarını ve internet hızını kontrol etmeleri gerekiyor. Bunların dışında, VPN’nin bağlı olduğu lokasyondan kaynaklı problemler de olabiliyor. Bunun için VPN butonuna tıklayarak lokasyon değiştirmek yeterli.