WİFİ Şifre Değiştirme

Paylaş!

Evlerine veya işyerlerine ilk kez internet bağlatan kişiler modemin arka kısmındaki şifre ile internet erişimini sağlayabilirler. Fakat bu şifre genellikle çok uzun ve karmaşık bir halde olduğu için, şifreyi birine vermek ya da ezberlemek çok zordur. Bu yüzden kişiler genellikle şifreyi değiştirmeyi tercih eder. Bu durumdan farklı olarak, şifrenizi çok fazla kişi öğrendiyse veya internetinizin sizden gizli kullanıldığını düşünüyorsanız da şifrenizi değiştirebilir ve tahmin edilmesi zor bir şifre edinebilirsiniz. Peki, Wifi şifre değiştirme işlemi kolay mıdır ve nasıl yapılır?

Şifrenizi İnternet Sağlayıcı Firmayı Arayarak Değiştirin

Bilgisayarla arası iyi olmayan kişiler WiFi şifresini değiştirirken bu yöntemi kullanabilirler. İnternet sağlayıcı firmanızı arayarak ‘’Şifremi değiştirmek istiyorum.’’ dediğinizde, şifrenizi belirlediğiniz şekilde değiştirebilirler.

Wifi Şifrenizi Kendiniz Değiştirin

Wifi şifrenizi kendi bilgisayarınızdan ya da telefonunuzdan çok da karmaşık olmayan bir yolla değiştirmeniz de mümkün.

  • Bunun için öncelikle şifreyi belirleyeceğiniz cihazın kablolu ya da kablosuz bir şekilde modeme bağlı olması gerekiyor.
  • İnternet tarayıcınızı açtıktan sonra arama çubuğuna http://192.168.11 yazmalı ve enter tuşuna basmalısınız.
  • Bu sayıları yazdıktan sonra modem ara yüzüne bağlanmış olacaksınız. Karşınıza çıkan ekranda kullanıcı adı ve parola göreceksiniz. Modemlerin %90’ında kullanıcı adı: admin, parola: 1 2 3 4 olur. Eğer kullanıcı adı veya şifreniz bunların dışında ise internetten küçük bir araştırma yaparak kullanıcı adınıza ve şifrenize erişebilirsiniz veya modeminizi resetleyebilirsiniz.
  • Sisteme giriş sağladıktan sonra solda ya da üst tarafta bir menü göreceksiniz. Buradan ‘’kablosuz (wireless)’’ menüsünü seçiyoruz. Sonrasında ‘’kablosuz ağ güvenliği’’ ayarlarına giriyoruz. Açılan ekranda kablosuz şifremizin yazdığı kutucuğun içine kendi belirlediğiniz yeni şifreyi giriyoruz ve kaydediyoruz. Bunun sonrasında artık modeminize yeni şifreniz ile giriş yapabilirsiniz.