WhatsApp Uygulamasına Reklam Geliyor

Paylaş!

WhatsApp uygulamasına reklam geliyor. Dünyanın tekelini elinde bulunduran anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp geçtiğimiz günlerde kullanıcıları için hazırlamış olduğu “Durum” sekmesine reklam getireceğini doğruladı. Mobil platformlarda uygulama geliştiricilerinin para kazanabilmek için pek çok alanda reklam ile kullanıcılarının karşılarına çıktığı bilinen bir gerçek. Kullanıcıların bu durumdan aşırı şekilde rahatsız olmasını umursamayan mobil uygulama geliştiricileri sürekli olarak reklamlar ile gerek oyunlarda gerek düzenleme programlarında kullanıcılarının karşılarına çıkıyorlar.

Bu furyaya son olarak dahil olan WhatsApp uygulaması da geliştiricileri tarafından reklam geleceğini doğrulamış oldu. Facebook tarafından satın alımı geçtiğimiz senelerde gerçekleşen ve oldukça büyük bir ses getiren bu satın alımın ardından Facebook yönteminden WhatsApp’ın ücretsiz kalacağına dair açıklama gelmişti. WhatsApp’ın ilk çıktığı dönemlerde ücretli bir şekilde kullanıcıları ile buluşmuş olması, daha sonrasında Facebook tarafından satın alınması ve bu durumun ardından ücretsiz şekilde kalacağı açıklamasının gelmesi bir çok kişinin rahatlamasına neden olmuştu. Ancak şimdi işler değişti.

WhatsApp Başkan Yardımcısı Açıklama Yaptı

Ortaya atılan reklam iddialarından sonra WhatsApp Başkan Yardımcısı olarak görev almakta olan Chris Daniels, WhatsApp uygulamasını kullanırken sol kısımda bulunan “Durum” sekmesine yakın zamanda reklamların yerleştirileceğini doğruladı. Bu doğrulamanın ardından WhatsApp kurucu ortaklarından bir tanesi olan Brian Acton’ın Facebook’u alırken yaptığı açıklamalar akla geldi. O dönemde WhatsApp kurucu ortağının Facebook’un satın alma işleminin arkasında reklam olduğunu dile getirmesi çok ses getirmişti. Bununla beraber bir çok kesimin daha o dönemde uygulama için kötü yorumlar yapması planın bu olması halinde bir kaç sene ileriye atılmasına neden olmuş olabilir.

Son istatistikler doğrultusunda WhatsApp uygulamasının günlük 450 milyondan fazla aktif kullanıcıya sahip olduğu düşünüldüğü zaman reklam yerleştirme işleminden büyük çapta para kazanacakları öngörülebilir. Facebook verilerinin ve kayıtlı telefon numaralarının her ne kadar uçtan uca koruma altında olduğu savunulsa da kişisel reklam için bu verilerin yedeklenebileceği de yapılan yorumlar arasında. Reklam sisteminin WhatsApp uygulamasına ne zaman geleceğine dair net bir bilgi bulunmamakla beraber ilk olarak IOS, daha sonrasında Android işletim sistemine gelmesi bekleniyor.