Wifi Hızını Nasıl Artırırım?

Paylaş!

Birden fazla kullanım olan modemlerde belli bir zaman sonra wifi hızında düşüş meydana gelebilir. Bu durum kullanıcılar tarafından çeşitli yollara başvurularak ortadan kaldırılabilir. Eğer siz de wifi hızını nasıl artırırım? Şeklinde bir sorundan muzdaripseniz bu makaleyi okuyabilirsiniz.

Modemin En Yüksek Menzilini Bulun

Kullanıcılarla buluşturulan pek çok modem, 30.5- 45.7 metre arasında değişen bir menzile sahiptir. Modemin üzerinde yer alan etiketlerde veya paketinde bu alana ilişkin bilgiler mutlaka yazmalıdır. Wifi hızından memnun olmadığınız alanın modem menzilinin içinde bulunup bulunmadığını anlamanız, eğer bir sorun varsa onun kaynağını gösterecektir. Eğer kapsama alanından daha uzaksanız, modeminizi daha yakın bir noktaya taşımanız gerekiyor.

Modeme Engel Oluşturan Nesneleri Aradan Kaldırın

Bazı durumlarda modeme yakın olmak, ondan yüksek seviyede sinyal alınacağı manasına gelmez. Şayet arada herhangi bir duvar, metal bir nesne, kalın dolap yada farklı sinyal saptırıcı engel bulunuyorsa sağlıklı bir verim alınamaz. Bunun için de mümkünse modemi yerleştirdiğini konumdan bilgisayarınızı görmeye çalışın. Bu sayede eskisine nazaran daha iyi bir hızda olduğunuzu fark edebilirsiniz.

Modem Sinyali 2,4 Hz Kanalında Olmalı

Şuan pek çok modem hem 2.4 hem de 5 GHz bandında sinyal gönderir. En verimli hizmeti alabilmek adına 2.4 GHz’e kanalından sinyal aldığınıza emin olun. Bunu anlamak için de ilk olarak telefon veya bilgisayarınızdan Wi-Fi menüsüne girin. 2.4 GHz şeklinde olan bağlantıda modeme konulan veya daha sonradan kullanıcının belirlediği ad görünür. 5 GHz şeklinde olan ağda ise en sonda 5GHz veya Media şeklinde yazar. Aynı zamanda 5GHz ağlarına genel olarak bakıldığında büyük boyuttaki dosyaları yükleme aşamasında çok daha hızlı ve kesintisiz olduğu gözlemlenir.