Youtube Kısıtlı Mod Nasıl Kullanılır?

Paylaş!

Çağımızın en popüler medya kuruluşlarından biri olan youtube; özellikle yeni nesilin yakından takip ettiği bir mecra olarak yerini almıştır. Youtube’da kategorilere göre milyonlarca video bulunmaktadır. Komik videolar, şarkı klipleri, oyun videoları, güncel haberler, bazı kanalların yayın videoları gibi birçok alanda bilgi sahibi olabileceğimiz videolar bulunmaktadır. Birçok bilgiye bir tuşla ulaşabildiğimiz gibi bir o kadar da sakıncalı video türleri bulunmaktadır. Bu tür videolar özellikle belli bir yaş kitlesi için oldukça uygunsuz sayılmaktadır. Tam olarak bu gibi durumlar için youtube’un geliştirdiği kısıtlı mod dikkatimizi çekmektedir. Bu özelliğin aktif edilmesi uygunsuz içerikli tüm videoları kısıtlamanızı sağlıyor. Peki, bu özellik yani youtube kısıtlı mod nasıl kullanılır? Birlikte göz atalım.

Kısıtlı Modu Nasıl Açarız?

Sahip olduğunuz bilgisayarı sizden başka kullanan, özellikle çocuklarınız varsa bu özelliği güvenle kullanabilirsiniz. Öncelikle youtube uygulamasına giriş yaptıktan sonra kendinize ait hesabınızla oturum açmanız gerekiyor. Oturum açma işlemini gerçekleştirdikten sonra sağ üst köşede bulunan hesap simgesine tıklayınız. Açılan pencerede ayarlar sekmesini seçiniz. Açılan yeni sayfayı alta kaydırdığınızda kısıtlı mod sekmesini göreceksiniz. Buradan aktif duruma getirebilirsiniz.

Kısıtlı Modu Nasıl Açarız?

Aktif halde olan kısıtlı modu eğer siz ayarladıysanız yine aynı yolu izleyerek kapatabilirsiniz. Fakat kısıtlı modu kitlediyseniz kısıtlı modu kapatmak için tekrar oturum açarak onaylamanızı istemektedir. Diğer oluşabilecek durum ise kimin hesabından açılmışsa o hesaptan kapatılabilir. Kendi hesabınızdan aktif hale getirip örneğin eşinizin hesabından kapatamazsınız.

Diğer Bilinmesi Gerekenler

Kısıtlı mod, tüm dillerde uygulanabilir durumda fakat oluşan kültürel farklar ve hassasiyet içeren konular nedeniyle kısıtlama düzeyi değişiklikler gösterebilir. Aktif halde iken videoların altında bulunan yorumları da göremezsiniz. Ayrıca üniversiteler, kütüphaneler ve kamu kuruluşlarında izinler yönetici tarafından belirlenir bu yüzden kullanıcılar kısıtlı modu pasif hale getiremez.