Windows Başlangıcını Yavaşlatan Programlar

Paylaş!

Kullanıcıların en çok merak ettiği konulardan biri windows başlangıcını yavaşlatan programlar hangileridir konusudur. Bazı programlar bilgisayarın yavaş açılmasına ve cihaz aktifliği boyunca yavaş işlev görmesine neden oluyor. Kullanıcılar farkında olmasa da bilgisayar açıldığında birçok programlar da aktif oluyor. Bu programlar işletim sistemine destek olabilmek için ya da bir program yüklenirken varsayılan olarak yüklenmesini sağlar ve cihazın otomatikmen çalışmasını sağlar. Bilgisayar tek seferde çok aşırı program aktif etmeye başladığında tıkanıklık durumu oluşur ve bilgisayar hantal bir biçimde çalışır.

Adobe

Adobe Reader, Acrobat ve Creative Cloud gibi bazı programlar Adobe’de olduğu gibi cihazda başlangıçta aktif olmak için otomatikman çalışmasına izin verilmiştir. Bu programların bu şekilde çalışmasının sebebi ise otomatik olarak güncelleme yapabilmesidir. Bunun yapılmasının sebebi ise hackerlerin bu uygulamalara sıkça saldırılar düzenlemesidir. Ayrıca bu programlara otomatikman izin verilmesine de ihtiyaç olmayabilir tercihe göre açılışta engellenebiliyor.

Apple

Apple firması tarafından gelen uygulamalar da cihazda hantallaşmaya sebep oluyor. Özellikle Quicktime uygulaması sadece ihtiyaç duyulması durumunda kullanılmalıdır.

Sohbet Uygulamaları

Birçok sohbet uygulaması başlangıçta otomatikman açılıyor. Bilgisayardan Discord ve Skype gibi sohbet uygulamaları tercih edildiğinde başlangıç aşamasında bu uygulamalar pasif bırakılabilir. Önyükleme süreci hızlandırılarak sohbet etmeye hazır olunduğunda uygulama yeniden aktif edilebilir.

Bazı uygulamaların ise açılış sırasında başlangıç sebepleri bulunuyor. Fakat bu uygulamalar bilgisayarda yavaş açılmaya yol açtığında pasif konuma getirilebilir. Uygulamalar kullanılmaya hazır konuma geldiğinde ise manuel olarak yeniden aktif edilebilir.

Bilgisayarın hantallaşmasına sebep olan uygulamaların pasif duruma getirilmesi sayesinde cihazın daha sağlıklı ve hızlı bir biçimde çalışması sağlanabilir. Yukarıdaki uygulamaların bilgisayarda yavaşlamaya neden olmasından ötürü kullanıcıların düşük verimle çalışması anlamına gelir. Cihazın yavaşlamasına neden olan uygulamaların tamamen kaldırılmasına da gerek yoktur. Yalnızca otomatik aktiflik yerine manuel ayarlanması yeterlidir. Ancak manuel ayarlama sonucunda da cihaz halen yavaş çalışıyorsa o zaman uygulamalar tamamen pasif duruma getirilebilir. Programların devre dışı bırakılması ise oldukça basittir. Bunun için görev çubuğundaki arama penceresine Başlangıç yazılması ve Başlangıç Ayarları sekmesi açılmalıdır. Devre dışı olması istenen program bulunarak başlatma sürecinde uygulamanın durdurulması için devre dışı butonuna basılmalıdır.

Bilgisayarın daha seri ve problemsiz bir biçimde çalışması için yukarıdaki adımlar izlenebilir.