Apple Kullanıcıları Firmadan Bir İstekte Bulundular

Paylaş!

ABD’li teknoloji devi Apple firmasının üretimini gerçekleştirdiği iPhone modelleri dünyanın dört bir yanında kullanılıyor. Hal böyle olunca milyonlarca kullanıcıdan birçok istek ve gelişme talebi de alınabiliyor. Son dönemlerde kullanıcıların firmadan istedikleri ise, “spam” çağrılarının otomatik olarak engellenmesi.

Özellikle her hangi bir ürünün tanıtımı için arayan ve açılmadığı takdirde sürekli olarak devam eden aramaların engellenmesini isteyen kullanıcıların bazı durumlarda canları oldukça sıkılıyor. IOS işletim sisteminin marketi App Store içerisinde yer alan ve bilinen bazı spam engelleme uygulamaları bulunuyor. Ancak bu uygulamaların aylık abonelik üzerinden bu hizmeti veriyor oluşu kullanıcıların belirli bir para ödemeden hizmeti almalarının önüne geçiyor. Durum böyle olunca kullanıcılar çareyi Apple firmasına isteklerini iletmekte buldular.

Telemarket, banka, internet hizmeti alınan kurum, operatör fermaları vb. gibi daha pek çok satıcıdan bilgilendirmek için gelen aramaların engellenmesini isteyen kullanıcılar bu konuda gerekli olan talep iletimini Apple firmasına yaptılar.

Spam Özelliği Yeni Güncellemede

IOS kullanıcılarının satış firmalarının gelen çağrıları göstermemesi, sadece bildirim ekranında cevapsız çağrı olarak yer alması için Apple’a belirttikleri istek sonuç buldu. Firma, kullanıcılarından gelen bu istek üzerine çalışmalarına başladı. Bu tür aramaların arama esnasında telefonda ses, titreşim olarak yer almadığı, sadece bildirim paneline cevapsız çağrı olarak görüneceği bir yazılım Apple firması tarafından geliştiriliyor.

Yazılımsal bağlamda IOS işletim sistemine eklenebilecek olan bu özellik, IOS 12.1.3 ya da IOS 13 işletim sistemleri ile cihazlarda yer alacak. Kullanıcıların Apple’dan talep ettikleri bu özelliğin eklenebilmesi zor bir durum değil. Geliştiriciler tarafından özelliğin eklenebilmesinin oldukça basit indirgenmesi her ne kadar kolay olsa da, asıl zor olan hangi numaraların spam olduğuna karar vermek.

Apple’ın ve operatör şirketlerinin bu konularda elleri kolları bağlı bir şekilde karar verememelerinden ötürü bu özellik bir türlü hayata geçirilememişti. Yeni işletim sistemi güncellemeleri ile beraber cihazlarda yer alması beklenen bu özellik gelene kadar, kullanıcıların bir kereye mahsus bu numaraları açıp görüşmeleri, daha sonrasında ise engellemeleri gerekiyor.