Ekran Görüntüsü Almak İçin En Uygun Programlar

Paylaş!

Birçok bilgisayar kullanıcısı, bilgisayar üzerinde gerçekleştirdikleri birçok işlem için ekran görüntüsü alabilme işlemini gerçekleştirmek istemektedir. Günümüzde bu işlemin sağlanmasına imkan veren birçok program çeşidi bulunurken, kullanıcılar tarafından her geçen gün ekran görüntüsü almak için en uygun programlar listesi araştırılmaktadır.

Windows Ekran Aracı

Windows işletim sistemine sahip olan bilgisayarlarda kolaylıkla kullanılabilen Windows ekran aracı, bilgisayarın kendi işletim sistemi içerisinde yer alan ve bilgisayar donanımı ile beraber gelen oldukça yararlı bir programdır.

Ekran görüntüsü almak isteyen kullanıcılar, bilgisayar hafızası içerisinde Windows Ekran Aracı programının aratmasını yaparak kolaylıkla ulaşabilmektedir. Toplamda 5 saate kadar kayıt alma imkanı veren program, aynı zamanda kayıt sonrası işlem yapmak isteyen kişiler için Windows Tools programı ile birlikte ikinci bir işlem imkanını verebilmektedir.

Apowersoft

Apowersoft şirketinin kendi ürettiği bir program olan ekran kaydı uygulaması, tamamen ücretsiz olarak açık kaynak kodlu bir şekilde bilgisayar kullanıcılarına sunulan programlar arasında yer almaktadır.

Kolay kullanıma sahip arayüzü ve içerisinde Türkçe’nin de bulunduğu toplamda 12 farklı dil seçeneği ile birlikte oldukça avantajlı bir kullanım imkanı sunan Apowersoft, aynı zamanda birçok farklı sekme ile aynı anda kayıt yapabilme şansını kullanıcılarına vermektedir.

Bütünleşik sisteme sahip işlem mekanizması sayesinde imaj düzenleyici imkanını da beraberinde sunan program, tüm bilgisayar kullanıcıları tarafından tamamen ücretsiz bir şekilde kolaylıkla kullanılabilmektedir.

Lightshot

Ekran kaydı almak isteyen kişiler tarafından en sık kullanılan ücretsiz programlardan biri olan Lightshot, İngiliz bir bilişim üreticisi olan Skillbrain şirketi tarafından piyasaya sunulmuştur.

Windows 7 dahil birçok Windows üst sürümü ile entegre bir şekilde çalışarak ekran kayıt alma imkanını veren Lightshot, aynı zamanda kaydetmek istediğiniz alanı seçebilme şansını da beraberinde vererek kurgu ve montaj aşamasında uygulanan bu seçeneğin kayıt esnasında kullanılabilmesini sağlamaktadır.

Tamamen Türkçe bir arayüz ile karşımıza gelen Lightshot, 2014 yılından itibaren sık bir kullanıma tabii tutularak birçok kişi tarafından kolaylıkla kullanılabilmektedir. Lightshot programının ek olarak sunduğu yardımcı üretici programları da bulunmaktadır.