Telefonlarda Reset Atma Sorunu

Paylaş!

Sürekli kullanılan, hatta çoğunluğunun yatarken bile başucunda bıraktığı telefonları günü geldiğinde size beklenmedik sürprizler yapabilir. Sürekli iletişim halinde olamaya dayanamayan telefonlar artık çok çabuk bozulabilmekte. Bu duruma reset atarak son verebilirsiniz. Telefonlarda reset atma sorunu birçok telefonda gözlemlenmekte.

Telefonlara Reset Nasıl Atılmalıdır?

Her telefonun uygulaması ve işlemcisi farklı olduğu gibi reset atma işlemi de farklıdır. Yüzeysel olarak anlatılırsa, ses açma tuşu ile telefonu açma tuşuna birlikte basılmalıdır. Karşınıza çıkan uygulamada size reset atmak isteyip istemediğinizi sorar. Evet diyerek ilerlersiniz. Ve bir süre beklemeli herhangi bir tuşa da basmamalısınız. İşlemi bitiren telefon otomatik olarak tekrardan telefonu açıp kapayacaktır. Böylece telefonunuzda biraz da olsa rahatlama gözlemleyebilirsiniz.

Reset Uygulaması Ne İşe Yarar?

Tıpkı bilgisayar ekranı gibi düşünebilirsiniz. İşlem yapılmada takılmalar oluyor ve bu durumdan şikâyetçi iseniz reset çözüm sayılabilir. Fakat reset de işe yaramıyorsa format kesin çözümdür. Format attığınızda uzun bir süre sizi idare edecektir. Format, telefonunuzun fabrikadan yeni çıkmış gibi olmasını sağlar. Yüklemiş olduğunuz programlar silinir, fotoğraf ve videolarınız tamamen yok olur. Bu yüzden formatlamadan önce mutlaka resimlerinizin videolarınızın ve önemli bilgilerinizin farklı bir yerde depolandığından emin olmalısınız. Formatın bir yararı da telefonun içerisinde barınan virüs ve zararlı programları silmesidir. Böylelikle telefonunuz yeni yükleyeceğiniz programlara göre yer bulmuş olur. Büyük ölçüde kolaylık sağlayan format yeni bir cihaz alana kadar işlevini görecektir. Reset mi format mı etkilidir? Diye sorulacak olursa elbetteki format etkilidir. Reset sadece o anlık sizi kurtarabilir. Küçük tıkanmaları giderebilmek için reseti tercih edebilirsiniz. Fakat daha etkili bir yöntem arıyorsanız kesin ve uzun süreli bir çözüm format olur. Yine de bu işlemi çok sık tekrarlamamalısınız. Eğer bir sorun gözlemleniyor ve format sonrasında bile düzelme sonrasında yine bozulma gözlemleniyorsa mutlaka telefonunuzu servise götürmelisiniz. Teknolojik bir makine olduğu unutulmamalıdır. Fazla zorlamalarda, ısınmalarda patlama yapılabileceği atlanmamalıdır. Sorunlu olduğunu düşündüğünüz cihazınızı kalıcı olarak şarjda bırakmamalısınız. İşlemcisi fazla çalışan cihaz ekstra ısınma da yapacaktır.