Windows 10 Görüntü Ayarları Nasıl Yapılır?

Paylaş!

Windows 10 görüntü ayarları nasıl yapılır? Bilgisayar ya da ekran kartı yenileme işlemlerinden sonra değişen görüntü ayarlarının, Windows 10’da nasıl yapılabildiği, birçok bilgisayar kullanıcısı tarafından merak ediliyor. Bilgisayar sıfırlandığında yani format atıldığında veya ekran kartı değişimlerinde görüntü ayarları da değişiyor. Değişen bu görüntü ayarlarını, kişisel kullanım ya da kişisel tercihe göre ayarlayabilmek için yapılması gereken birkaç pratik yöntem bulunuyor.

Windows 10 Görüntü Ayarları

Görüntü ayarlarını değiştirmek için ilk olarak denetim masası simgesine çift tıklanır. Açılan pencerede “Sistem ve Güvenlik” menüsüne tıklanarak, yine açılan pencerenin sol tarafında yer alan menü listesinde “görünüm ve kişiselleştirme” bölümüne tıklanır. Ardından “Görüntü” menüsüne tıklanır. Bununla beraber, yeni bir pencere açılıyor. Açılan bu pencerenin de sol tarafında yer alan menü listesinden “Görüntü ayarlarını değiştir” menüsüne tıklanır. Açılan pencerenin sol kısmında yer alan menü listesi üzerinden “Ekran” menüsüne tıklanır ve “metin uygulama ve diğer öğelerin boyutunu değiştir” tıklanarak, kullanım tercihine göre en uygun şekilde, uygulama, metin ve diğer öğelerin boyutları ayarlanabilir. Ayrıca yön ayarını, yatay ve dikey olarak beliren seçenekler arasından “yatay” olarak seçilmesi önerilir.

Windows 10 Çözünürlük Ayarları

Windows 10’daki ayar seçenekleri, alışılmış Windows işletim sistemlerinden biraz daha farklı tasarlanmıştır. Konu hakkında bilgisi olmayan kullanıcıların biraz zorlanabilmeleri mümkün olabilir. Ekran görüntü ayarlarını değiştirdikten sonra, çözünürlük ayarlarını da değiştirmek isteyen kullanıcıların, ekranın boş bir alanına sağ tıklayarak sırasıyla; Görüntü ayarları-Ekran-Gelişmiş görüntü ayarları-Çözünürlük ayarları tıklayarak, tercihe göre ayarlama yapmaları mümkün oluyor. Çözünürlük ayarlarını doğru bir biçimde yapılandıramayan kullanıcıların, ekran kartı sürücülerin yüklü olduğundan emin olmalarında fayda vardır. Ekran kartı yazılımları yüklü olmadığında, desteklenen tüm çözünürlük ayarları görünemeyebiliyor.