Wifi Önceliği Windows’ta Nasıl Ayarlanır?

Paylaş!

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte internet kullanım sayısında bir artış yaşandığı herkes tarafından biliniyor. Aynı anda birden fazla kişinin bağlanabileceği wifi ağı mevcut olduğunda, öncelik olarak sıra vermek yapılacak olan işlemleri kolaylaştırmada pratik bir yöntemdir. Makalemiz içeriğinde wifi önceliği Windows’ta nasıl ayarlanır? Sorusu hakkında değerlendirmelere yer veriyoruz.

Wifi Ağları

Halka açık olan bir çok yerde, veya ünlü bir alışveriş merkezinde Wifi bağlantısı açıldıktan yaklaşık olarak bir kaç saniye içerisinde cihazın yüzlerce wifi ağını görüntülediği fark ediliyor. Bu wifi ağlarından bazıları ücretsizdir ve bunlara giriş yapılması gerekir. Tüm bu bağlantılar arasında mobil telefon veya dizüstü bilgisayar otomatikman en iyisi olduğunu düşündüğü bir wifi ağına bağlanmaya çalışır. Fakat burada bazen bağlı olunan ağ, kullanıcı tarafından kapatılması unutulduğunda ya da daha önceden bağlanıldığında yavaş çalışan bir ağ olabilir.

Windows’ta Wifi Önceliği

Windows 10 uygulamasında, sistemin wifi ağı açık duruma getirildiği anda, sadece otomatik olarak bağlanmak için ayarlanılan bir ağa bağlanır ve her wifi açıldığında o ağa bağlanır. Etrafta var olan diğer wifi seçenekleri dahi olsa bile, manuel olarak bir ağ seçilmeli ve o ağa bağlanmak gerekir.

İşlemin Yapılışı

Windows simgesine basılarak, komut istemi seçeneği bulunur. Komut istemi seçeneğinde sağ tuş tıklanır ve yönetici olarak çalıştır seçeneği seçilir. Netsh wlan show profiles komutu açılan ekrana yazılır ve onay verilir.

Bu işlem geçmişte hangi saatte olursa olsun bağlanılan kullanılabilir tüm ağların bir listesini sıralar. Sonraki aşamada ise öncelik olarak hangi ağlara ilk sıra verilmek istendiğinin bulunması gerekir. Bu işlemden sonra ise sıradaki komut yazılarak tekrar onay verilmelidir. Son olarak ise windows tarafından belirlenen komut yazıldığında wifi önceliği işlemi gerçekleşmiş olur.