iPhone X’de Uygulamaları Zorla Kapatmak

Paylaş!

iPhone X’in sahiplerinin bir iPhone kullanma konusunda düşündüklerini yeniden gözden geçirmeleri için uygulamaları kapatmaya zorlayan bir ana ekran tuşu yoktur. iPhone X’ten önceki iPhonelarda ana ekran tuşu, Siri’yi açmaktan, ekran görüntüsü almaktan, telefonu ana ekrana geri döndürmeye kadar birden çok işlevin merkeziydi. Şimdilerde ise iphone x’de uygulamaları zorla kapatmak bir hayli güç bir konumdadır.

Uygulama Değiştiriciyi Açma

Ana ekren tuşu olan iPhone’larda, uygulama değiştiriciyi açmak için bu düğmeye çift tıklamanız yeterlidir. iPhone X’de bunu oldukça farklı yapmanız gerekir. iPhone X’in sanal ana ekranına erişilebilen küçük çizgiden yani ekranın altından yukarı doğru hızlıca ekranı kaydırın. Kaydırmak sizi Ana ekrana götürecektir. Bunun yerine parmağınızı ekranda kaydırın ve bir dakika bekleyin. Uygulama değiştirici ekranı görünecektir. Şu anda kullandığınız uygulama veya son kullanılan uygulamalar ortada olacaktır. Kapatmak istediğinizi buluncaya kadar daha önceki uygulamalara bakmak için sağa hızlıca kaydırın.

Uygulamayı Kapatma

Ekranda herhangi bir yere uzun basın ve bir süre sonra her uygulamanın sol üst köşesinde bir eksi işareti ile küçük bir kırmızı daire görünecektir. Artık uygulama kapatma durumuna getirmiş bulunuyorsunuz.

Bir uygulamayı kapatmak için ekranın üstünden kaybolacak şekilde yukarı doğru hızlıca kaydırabilir veya üzerinde kırmızı renkli dairelere dokunabilirsiniz. Uygulama değiştiriciden çıkmak için küçük resmine dokunarak uygulamalardan birini seçebilir veya önceki ekrana geri dönmek için ekranda başka bir yere dokunabilirsiniz.

iOS 12’deki değişiklikler

Bu sistem piyasaya sürüldüğünde iPhone X sahipleri gereksiz yere karmaşık olduğundan şikayet ettiler. Bu yüzden uygulamaların kapanması için önce bir parmağınızı basılı tutmanın neden gerekli olduğunu soruyorlardı. iOS 12′ de ise bu konuların basitleştirildiğini duymaktan memnun oldular. Uygulama değiştirici ekranına ulaşır ulaşmaz uygulamayı kapatmak için bir uygulama üzerinden hızlıca kaydırarak istediğiniz uygulamayı eskisine benzer şekilde kapatma imkanı tanınmıştır.