iPhone’da Güdümlü Erişim Özelliğini Kullanma

Paylaş!

Apple, tek bir uygulama ile herhangi bir özelliği veya işi kontrol altına alınmasını sağlayan bir sistem oluşturmuştur. Güdümlü Erişim Özelliği adı verilen bu özellik, iOS işletim sistemine sahip iPhone, iPad ve iPod touch cihazlarında bulunmaktadır. Güdümlü Erişim Özelliği, cihazda hangi uygulamaların kullanılabileceği kontrol altına alınmasını sağladığı için çocuk kilidi olarak da kullanılabilir.

Güdümlü Erişim Özelliğini Kullanma

iPhone cihazlarını tek bir uygulamaya alıp geçici olarak sınırlandırarak, o cihazda hangi uygulamaların kullanılabileceğini denetlemeyi sağlayan Güdümlü Erişim özelliği sayesinde, donanım düğmelerini etkisizleştirme veya herhangi bir uygulamanın kullanım süresini belirleme gibi işlemler yapılabilir. iPhone’da Güdümlü Erişim Özelliğini kullanma şu şekilde ayarlanır;

  • Ayarlar menüsünden genel bölümüne girilir ve erişebilirlik sayfası açılır.
  • Açılan sayfada Güdümlü Erişim seçeneği tıklanır.
  • Güdümlü Erişime tıklandıktan sonra karşısında bulunan düğmeden aktif hale getirilir.

Güdümlü Erişim aktif hale geldikten sonra parola ayarlarından özelliği kullanabilmek için gerekli olan parola belirlenir. Bunun yerine Touch ID kullanılabilir. Denetlenen cihazda uygulama kullanım süresi için süre belirlemesi süre sınırları bölümünden yapılır ve sürenin bitimini haber vermesi için alarm seçimi gerçekleşir. Ayrıca özellik kullanımı esnasında iPhone cihazının otomatik olarak kitlenmesi için gerekli olan süre belirlemesi de yapılabilir.

Güdümlü Erişim Özelliğini Başlatma

Güdümlü Erişim özelliği açık hale gelip tüm ayarları yapıldıktan sonra ana ekrana 3 kez basılarak başlatılabilir. Çıkan Erişilebilirlik Kestirmesi seçenekleri ile hangi kontrollerin yapılacağı ve kısıtlamaların olacağı belirlenebilir. Bu işlemlerden sonra Güdümlü Erişim’e tıklanır ardından başlata basılır.

Eğer Güdümlü Erişim Özelliğini başlatma işlemi SİRİ ile yapılmak istenir ise, kullanılacak uygulama açılıp SİRİ’ye “Güdümlü Erişimi Aç” komutu verilir.

Güdümlü Erişim Özelliğini Sonlandırma

iPhone X öncesi modellerde aktif haldeyken sonlandırılmak istenen Güdümlü Erişim Özelliği için, ana ekrana 3 kez basılarak çıkan ekrana belirlenen parola girilir veya Touch ID kullanılarak işlem sonlandırılır.

iPhone X ve sonraki modellerde ise Güdümlü Erişim Özelliğini sonlandırma işlemi için, yan düğmeye iki kez basılır ve sonrasında Face ID ile kilit açılır. Veya yan düğmeye üç kez basılır ve Güdümlü Erişim parolası girilerek işlem sonlandırılır.