Spam’dan Nasıl Kurtulabilirsiniz?

Paylaş!

Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte kullandığımız sosyal medya uygulamaları da gelişti. Böyle olunca sosyal medya kullanan sayısı da oldukça arttı. Çoğu kullanıcının şikâyet ettiği konulardan biriside Spam olayıdır. Spam bazı nedenlerden dolayı her sosyal medya kullanıcısının başına gelebilir. Bu yazımızda size spam’dan nasıl kurtulabilirsiniz? Konusu hakkında bilgi vereceğiz.

Spam Nedir?

Spam, her sosyal medya kullanıcısının başına gelebilecek olaydır. Spam, kullanıcıların almayı veya görmeyi istemediği halde bazı kullanıcılar tarafından zorla atılan mesajlardır. Spam halinde atılan mesajlar, iletiler veya gönderiler genellikle ticari reklam, marka tanıtma veya kişisel çıkarım amaçlı gönderilerdir.

Spam, herkesin başına gelebilir. Sizin spam esnasında en doğru vereceğiz karar bu iletilere itibar etmemek olacaktır. Spam atan kuruluşlar veya kişilerin amaçları göründüğünden çok farklı olabilir. Spam gönderileri genellikle dikkat çekici ve maliyetinden çok ucuz fiyatlarda satılan ürünlerin tanıtım tarzı olabilir. Spam atacak kişiler dikkat çekim aşamasında her türlü yollara başvurabilir.

Spam’den Nasıl Korunulur?

Spam’ın 2 çeşiti vardir. Size E-mail yoluyla ulaşabilirler. Diğer bir seçenek ise bireysel hesaplarınızdan size gelen mesajlardır. E-posta hesabınıza ulaşmanın birçok yolu vardır. Kayıtlı olduğunuz internet siteleri, ziyaret ettiğiniz internet sitelerinde ziyaretçi defterleri gibi birçok yöntemleri vardır.

Daha sonra ellerine geçen bu e-posta hesaplarına birçok reklam veya propaganda tarzı şeyler gönderebilirler. Spam’dan ilk önce kurtulmak için bilgisayaranızın antivirüs korunumunda olduğuna emin olun.

Sadece forumlardan bulaşmayabilir. Forumlara dikkatli bir şekilde girmeniz gerekmektedir. Spam karşısında kesinlikle argo sözcükler kullanmayınız. Spam gönderilen kişileri şikâyet ediniz ve bu kişileri hesabınızdan engelleyiniz.

Spam’in Zararları Nelerdir?

Spam, genellikle ticari ve reklam amaçlı kullanılan bir çeşit marka oyunudur. Her spam aynı özelliği göstermeyebilir. Bazı Spam mesajları farklı görüşte siyasi ve kültürel propagandalar yaparak insanları etkilemeye çalışabilir.

Bu yüzden bu tür propagandalara görüşünüz o yönde olsa bile itibar etmeyin. Spam atan kuruluşların amacı hiçbir zaman iyi niyetli olmamıştır. Size girebileceğiniz internet sitelerinin linkini yolluyorsa bu linklere tıklamayın.

Cihazınıza bulaşabilir, sizde kayıtlı olan e-posta hesaplarına ulaşabilir ve sizi farklı amaçlarla kullanabilirler. Spam atan kişilere itibar etmemekte özen gösterin.