Apple Basın Açıklaması

Paylaş!

Apple basın açıklaması. Apple akıllı telefon şirketi basına yönelik yaptığı açıklamalara bir yenisini ekledi. Apple, tasarım harikası olan ürünlerini her fırsatta basın yayın organları ile paylaşan ve geçtiğimiz dönemlerde halka arz işlemi ile de gündeme gelmişti. Son yaptığı duyuru Apple takipçileri için Apple’nin ekonomik anlamda sınırlı bilgiler açıklayacağı konusunu düşünmelerine sebep oldu. Apple yetkililerinin yaptığı açıklamada Apple’nin artık akıllı telefon ve tablet ürünlerinin kaç adet satıldığının açıklanmayacağı anlaşıldı.

Apple yetkilileri bu tarihten itibaren Apple ürünlerinin satış rakamını açıklamayacaklarını bildirdiler. Apple bir daha iPhone, iPad ve Mac satışları ile ilgili hiç bir bilgiyi basınla paylaşmama kararı aldı. Apple bundan sonra yalnızca satış gelirlerinin rakamlarını basına bildireceğine yönelik olan kararını açıkladı. Apple’nin yaptığı bu açıklamada Wall Street’in satış sayısında beklentilerin altında kalması sebep olurken, maddi gelirin düştüğüne dair ipuçları veriyordu. Apple’ın yıllardır piyasaya sürdüğü ve yeni tasarımları ile harikalar yaratan ürünü iPhone’nun satış grafiğinin Wel Street’in beklentilerinin çok çok altında kalması Apple’nin satış rakamlarını açıklamama kararını almasına yol açtı.

Apple Satışlarında Gerileme

Apple, satış yaptığı ürünlerde geçtiğimiz aylara göre kıyaslama yapıldığında %4’lük bir gerileme kaydediyor. Bu düşüşte en büyük payı iPhone satışları oluşturdu. Apple, farklı ürün tasarımları ve ürün servisleri üzerinden güzel gelirler yaşayan bir firma iken yaptığı paylaşımlar sonucunda satış grafiklerinde net düşüşler yaşadığının sinyallerini bu açıklamayı yaparak verdi. Apple akıllı cihaz ve notebook cihazları ile tüm dünyaya ürünler göndermekte olan bir firma iken yaşadığı satış düşüşü sonrası aldığı bu karar ile Apple takipçisi bir çok şirketi de “Apple’da neler oluyor” düşüncesine soktu.

Wall Street üzerinden yapılan incelemede geride kalan Apple için şirketin faaliyetlerinin düştüğünün ancak bu düşüşü üç aylık bir zaman dilimini değerlendirerek gerileme olarak değerlendirmediklerini açıklayan yetkililer, yeni dönem için incelemede bulunacaklarını açıkladılar. Maestri yetkilileri önümüzdeki dönemlerde yalnızca Apple’a ait olan ürün ve cihazların satış gelirlerine yönelik çalışmalar yapılacağını belirterek, bu günden sonra gelir içerikli çalışmalar yapılacağı yönünde görüş bildirdiler.