Apple Türkiye Sıkıntılı

Paylaş!

Apple Türkiye sıkıntılı. Gelişmekte olan ülkelerde yer alan ekonomik sıkıntıların Apple firmasını ciddi şekilde etkilediğini belirten CEO, bu yıl içerisindeki satışlarda belirlemiş oldukları hedeflere ulaşamayacaklarını söyledi. İngiltere merkezli bir uluslararası ajans olma özelliğini taşıyan Reuters’a geçtiğimiz günlerde açıklamalarda bulunan Apple CEO’su Tim Cook, bu yıl belirlemiş oldukları satış skalası içerisinde hedeflerine ulaşamayacaklarını söyleyerek röportajına başladı.

Gelişmekte olan ülkelerde yer alan ekonomik sıkıntıların kendilerini ciddi şekilde etkilemesinden kaynaklı olarak hedefe ulaşamamalarının getirmiş olduğu fazla telefon üretiminin de yine Apple firmasının zararına olduğunu belirten CEO, borsayı gelen düşük satış rakamları üzerinden hazırladı. Tahminler doğrultusunda Apple firmasının Aralık ayı ile beraber sona erecek olan 2018 yılı içerisinde 91 milyar dolar gelir elde edeceği konuşuluyor. Gelişmekte olan ülkelerde pazar sıkıntısının olduğunu belirten Tim Cook ise yatırımcılarına pazarla ilgili sıkıntı yaşadıkları ülkeler arasında Rusya, Türkiye, Hindistan ve Brezilya olduğunu söyledi.

Dolar Kuru Apple’ı Vurdu

Türkiye ve ABD yönetimi arasındaki politik çekişmelerden dolayı bir dönem 7 TL değerine kadar yükselen dolar kurundan ötürü Apple firmasının ürünleri de ciddi anlamda yükselmişti. Bu nedenle Türkiye’deki alım gücünün oldukça düşük olması firmayı ekonomik açıdan vurmuş oldu. Apple firmasının en çok satış gerçekleştirdiği ülkelerden bir tanesi olarak bilinen Türkiye’de dolar kurunun ciddi bir artış göstermesi ile beraber bütün alımlar neredeyse durma noktasına geldi. Apple firmasının ürünlerine zam yapmaya mecbur kalması üzerine neredeyse otomobil fiyatları ile yarışır hale gelmesi Türkiye’deki alıcının alım gücünün de düşmesine neden oldu.

Rahip Brunson’ın serbest bırakılması ile beraber Türkiye’deki dolar kurunun ateşinin düşürülmesi bir nebze de olsa sağlanmış oldu. 5.5 TL seviyelerine inan dolar kuru ile beraber Apple firması da Türkiye pazarındaki ürünlerinin satış fiyatlarını indirdi. Ancak yapılan indirime rağmen birçok iPhone cihazlarının boşta kalması firmanın sene sonuna kadar hedeflediği satış rakamına ulaşamamasına neden olacak. Geçen sene tanıtılan iPhone 8 cihazının bu yıl çıkan Galaxy S9 cihazına oranla iki katı bir fiyattan satılıyor olması, alıcının diğer markalara yönelmesine neden oluyor.