Avrupa Birliğine Ait GPS Uyduları 4 Gündür Devre Dışı

Paylaş!

Avrupa Birliğine Ait GPS Uyduları 4 Gündür Devre Dışı. Avrupa Birliğine ait Galileo küresel navigasyon uyduları, hemen hemen 100 saattir bilinmeyen bir sebeple devre dışı durumda

Yol bulmak gibi amaçlar ile sürekli kullandığımız GPS hizmeti, Avrupa birliği tarafından Galileo uyduları aracılığı ile sağlanıyor. 11 Temmuz tarihinden bu yana çalışır duruma getirilemeyen bu uydular 4 gündür devre dışı durumda.

GPS servisinin durum sayfasında, Mevcut 26 uydudan 24 tanesi “kullanılabilir değil” gözüküyor. 26 uydudan diğer ikisi ise zaten henüz test aşamasında. Kısacası şu an kullanılabilir durumda olan bir Galileo uydusu bulunmuyor.

Galileo uydularından sorumlu isim, Avrupa GNSS Ajansı (GSa) bu konuda hiçbir açıklama yapmadı. Uyduların devre dışı kalmadan önce, Galileo uydularının sistemini kullanan devlet kurum ve organizasyonlarına firma tarafından gönderilen uyarıda sistemin en düşük seviyeli halde bile çalışamayabileceği yer alıyordu.

GSA’dan Açıklama

13 Temmuz tarihinde GSA’nın yaptığı açıklamada, Galileo uydu sisteminin devre dışı olduğu ve sinyallerin çalışmadığı söylendi. Bahsedilen kesintinin devam etmesi 4 günü buldu

Bu kesinti yüzünden, bu hizmeti kullanan devletler alternatif servislere yöneldi. Yakın zaman önce aynı kesinti İsrail, Irak, İran ve Suriye’de de gerçekleşmişti. İsrailli yetkililer bu kesintinin teknik bir arıza değil Rus müdahalesi ile gerçekleştiğini söylüyor.