DNS Nedir, Nasıl Çalışır?

Paylaş!

DNS; Domain Name System yani Alan Adı Sistemidir. İnternetimiz de adını verdiğimiz, sitelere giriş yapabilmek için herkeste IP (İnternet Protokolü) adresinin bulunduğu bir işletim sistemidir. İnternetteki bilgisayarlara isim verdiğimiz, birbirleriyle iletişim kurabilmek için de IP adresini kullandığı bilinir. Bir de DNS sunucusu dediğimiz sistem vardır.

Bilgisayarla giriş yaptığımız sitedeki IP adreslerini tutan ve giriş yaptığımızda bu IP adreslerini bize sunan sistemdir. Bu işlem sayesinde kimse sayılarla işlem yapmaz onun yerine aratacağımız siteyi ”.com” yazarak aratabiliriz. Yani IP adresleri kişiyle bilgisayar arasındaki köprü işlevidir.

  • Bilgisayar girilen IP adresini network ayarlarında girilmiş olan DNS sunucu sistemine sorar.
  • Sunucu erişilmek istenen sitenin adresini Root Name Server’lara sorar.
  • Root c:\windows\system32\dns\cache.dns bunu dosyası içinde yazar.
  • Daha sonra kendi database’i içinden ”.com” domaininin IP adresini bulur ve yönlendirir.
  • Bu adrese ”.com” üzerinden sorgu gönderir ”.com” sunucusu da bu adresten yanıt gönderir.
  • Sunucunuz size bilgi gönderir artık siteye girmeye hazırsınız.

DNS Neden Değiştirilir? – DNS Sunucusu

İnternette sansür denen şey mevcuttur ve bu özellikle daha önceki senelerde bazı sosyal mecralarda görülen ve sıklıkla rastlanan bir durumdu. Biz buna DNS sunucusu tabanlı erişim engelleme yöntemi diyoruz. Bunu aşabilmek için bir siteye girilmek istendiğinde ve ancak sitenin güvenlik veritabanı buna engel olduğunda sunucudeğişimi yapılmaya başlandı. Sitenin ”bu siteye erişim sağlanamıyor ” adlı yazısı ile yönlendirdiği IP adresi sayesinde buraya giriş yapılamaz. Kullanıcılar gerçek IP adresini göremezler. Ancakadresin değişmesi bunu mümkün kılar.

DNS Nedir?
DNS Nedir?

DNS Nasıl Değiştirilir?

Diğer bir seçenek ile modemden değiştirebilir ya da tercihen bilgisayarınızın sunucuayarlarını değiştirebilirsiniz. İnternet üzerinde çok çeşitli adresler mevcuttur. Özgürce bu sitelere girip dolaşabilirsiniz. Mesela Google için DNS adresi ve alternatif adresi mevcuttur. Dileyen ayarlar kısmında internet ve özellikler kısmından bulunduğu adresi görebilir ve değiştirebilir.

Ayrıca çok çeşitli sunucu kayıt türleri mevcuttur. Herkesin çok üstün derecede bilgisinin olduğu bir alan değil bilgisayar. Günümüzde her şeyin bilgisayarlarla halledilebildiği bir dönemde onlarla alakalı hiçbir şey bilmeden sadece görünürde olanlarla ilgilenmek doğru olmaz.