Drone’lara Susturucu Malzeme

Paylaş!

Drone’lara Susturucu Malzeme. Boston Üniversitesi tarafından yapılan araştırmaya göre gelecekte dronelerin içinden havanın geçmesi sağlanabilecek. Bu sayede droneların fanları sessiz bir şekilde çalışabilecek.

Gürültüyü ortadan kaldırmak için büyük yapılarda ses kaynağı etrafının kalın yapılarla kaplanması mümkün olurken, küçük yapılarda bu durum mümkün olmaz. Sürekli hava akımına ihtiyaç duyan Dronelar için Boston Üniversitesindeki araştırmacılar polimer malzeme kullanarak gürültüyü geri plana itmeyi tasarladı. Polimer malzeme kalıplaştırmaya uygun bir materyal olduğu için ses geçirme özelliğini ortadan kaldırıyor.

Drone’ler Nasıl Susturuluyor?

Boston Üniversitesi, YouTube kanalına yükledikleri videoda, plastik bir tüpün içine yüksek sesle çalışan bir hoparlör yerleştiriliyor. Tüpün ucuna ise halka şeklindeki prototip yerleştiriliyor. Deneyde susturucu, tüpün ucundan çıkarıldığında, ses yüksek hale geliyor.

Bilim İnsanlarının Görüşü

Bilim insanları, “Sesin havadaki çok küçük titreşimlerden kaynaklandığı biliniyor. Bu küçük titreşimleri susturmak ve aynı zamanda hava almasını da sağlamak istiyorsak, hava alacak kısmın aynı zamanda sesin geçtiği yol olarak da kullanılacağını da unutmamamız gerekiyor.” diyor. Bilim insanlarına göre susturucu maddenin takıldığı materyale göre kalıplaşabilmesi mümkün.