Hareketli Masa Üstü Arka Planı

Paylaş!

Masa üstünde kullanım amacıyla, hareketli masa üstü arka planı koyulması yapılabilir. Farklı şekillerden olan ve küçük bir video gibi duruş sağlayan hareketli masa üstü planları; bazı durumlarda dezavantaj, bazı durumlarda avantaj olarak nitelendirilen sonuçlara neden olur. Bu yüzden arka plan değişikliği için hareketli masa üstü planları seçilmeden önce araştırılması gerekir.

Nasıl Ayarlanır?

Hareketli olan masa üstü arka planları ayarlaması yapılacağında; bilgisayarın açılmasıyla başlatılması gereken adımlar vardır.

Bu adımlar:

  1. İlk olarak, kullanılan bilgisayarın ayarlar kısmına giriş yapılır.
  2. Ayarlar kısmı içerisinde bulunan arama motoru kısmına ‘duvar kağıtları’ yazılır. Bu şekilde, duvar kağıtlarının olduğu alana daha çabuk erişim sağlanır.
  3. Duvar kağıtları adına cihaz üzerinde mevcut olan seçenekler ekran üzerinde yer alır. Bu seçenekler içerisinden ‘hareketli duvar kağıtları’ seçeneği tercih edilir.
  4. Uygulanmak istenen duvar kağıdı temasının seçimi sağlanır ve seçilen duvar kağıdı üzerine tıklanır.
  5. Sayfanın orta kısmında yer alan ‘duvar kağıdını ayarla’ kısmı da tercih edilerek işlem tamamlanır.

Hareketli haldeki duvar kağıtlarının ayarlanması bu şekilde olmakla birlikte, cihaz için sonuçlarını da değerlendirmek gerekir.

Masa Üstü Arka Planı
Masa Üstü Arka Planı

Hareketli Masa Üstü Arka Planı Dezavantajları Nelerdir?

Hareketli olan masa üstü arka planları kullanıldığı zaman, cihazın şarj harcama kapasitesinin daha fazla artacak olması, dezavantajların en önemlisidir. Normal süre ile ekranın açık kalması halinde, düz duvar kağıtları kullanımıyla kıyasla çok daha fazla şarj harcandığı görülür. Ayrıca, bilgisayarın uzun süreli kullanılması halinde; gözlerde daha fazla yorgunluk ve yaşarma söz konusu olur.

Hareketli Masa Üstü Arka Planı Avantajları

Hareketli olarak kullanılacak olan arka planlar, insanların daha fazla enerji hissetmesine neden olur. Ekran üzerinde oluşan hareketler beynin uyarılmasını sağlar. Bunun sonucunda da hareket enerjisi üretilir ve daha dinç olunduğu gözlemlenir. Ayrıca, kullanılan arka plan temasına bağlı olarak; stresin atılması, huzurlu hissedilmesi, yorgunluk arasında rahatlık hissedilmesi de mümkündür. Bu durumlar, hareketli arka plan kullanıp kullanmama arasında tereddüt eden insanlar tarafından değerlendirilmelidir. Daha sonra uygulama yapılabilir.